‚Premiér by mohl řízení zpochybnit.‘ STAN či lidovci se odmítli Černošicím vyjádřit k Babišově střetu zájmů

V Bruselu platí za hlasité kritiky, na domácí půdě se však k možnému střetu zájmů premiéra Andreje Babiše (ANO), když měli tu možnost, nevyjádřili. Vyzval je k tomu – podobně jako další politické strany – Městský úřad v Černošicích, jenž s šéfem kabinetu zahájil správní řízení. Řeč je o Starostech a nezávislých, lidovcích či Pirátech. Poslední jmenovaní zaslali své stanovisko ve středu, naopak STAN reakci poskytnout odmítlo.

Dokument Černošice (Aktualizováno: 10:36 9. 1. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Premiér a předseda hnutí ANO Andrej Babiš | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

„Správní řízení je neveřejné, jde o řízení pouze s účastníkem, nevím tedy, co by k tomu mohla politická strana dát za stanovisko,“ řekl pro iROZHLAS.cz europoslanec Stanislav Polčák (STAN) s tím, že postup černošického úřadu považuje za nestandardní.

‚Nestrannost premiéra v ohrožení.‘ Piráti poslali do Bruselu i Černošic analýzu ke střetu zájmů Babiše

Číst článek

Hnutí STAN se tak na základě rozhodnutí předsednictva rozhodlo na výzvu nereagovat. „Chtěli jsme se i vyhnout účelovému namítání a zpochybňování toho řízení ze strany právě pana premiéra. Já jako advokát jsem se nesetkal s tím, že by se správní úřad dotazoval neúčastníků řízení na to, co si o tom myslí,“ doplnil Polčák.

Obdobně hovoří i právník spolku Oživení Martin Zelenka, který se specializuje i na správní právo: „Úřad si musí najít dostatek podkladů. Nevím ale, k čemu by jim to mohlo být. Nikdy jsem se s tím nesetkal.“

Úřad v Černošicích je však podle něho v „nezáviděníhodné situaci“. „Střet zájmů ještě nikdo nikdy neřešil. A protože šlo o poslanecký návrh, důvodová zpráva k zákonu je minimální. Nemají se moc kam obrátit. Spíš bych ale čekal, že osloví vybraná ministerstva, která by jim mohla pomoci s výkladem. Toto je dost nestandardní,“ vysvětlil.

Městský úřad v Černošicích žádal o písemné sdělení, zda některému členovi politických stran a hnutí je známa skutečnost, která by mohla potvrdit, že Babiš v období po svém znovuzvolení do funkce poslance v říjnu 2017 svým jednáním například využil svého postavení či informací získaných při výkonu veřejné funkce. Výzvu přitom zaslal všem parlamentním stranám, vyjma hnutí ANO.

Jourová: Střet zájmů se může týkat Babiše i královny Alžběty II. Je to právní, ne politický problém

Číst článek

Pokud se některého z uvedených činů dopustil, a tento čin byl některou vám známou osobou zaregistrován, žádám o sdělení osobních údajů této osoby a stručný popis zaregistrovaného činu,“ píše se v žádosti, který má server iROZHLAS.cz k dispozici.

Podat vysvětlení měly politické strany do 16. listopadu. Těm, které odmítly, nyní hrozí podle dokumentu pořádková pokuta až ve výši pět tisíc korun. Plné znění výzvy najdete na konci článku.

Mlčení lidovců

Podobně jako STAN se k celé věci postavili také lidovci. Šéf strany Pavel Bělobrádek nejprve o výzvě úřadu nevěděl, posléze ale potvrdil, že KDU-ČSL podnět skutečně obdržela. „Generální sekretář na to nereagoval, protože v médiích proběhl příběh pana Přibila. Jak konzultovali kauzy do Mladé fronty Dnes,“ napsal v SMS bez vysvětlení. Narážel tak na novináře Marka Přibila, jednoho z aktérů nahrávek, které předloni unikly na veřejnost

Lidovci, resp. evropská lidovecká frakce, se přitom výrazně angažovala při projednávání druhé větve případu, kterou v souvislosti s čerpáním dotací ze strany Agrofertu řeší Evropská komise. Frakce na plénu Evropského parlamentu loni v prosinci dokonce prosadila rezoluci o pozastavení evropských peněz.

Jiný přístup zvolili Piráti, kteří si k celé věci nechali podle místopředsedy strany a šéfa poslaneckého klubu Jakuba Michálka zpracovat právní analýzu. Dokument do Bruselu i Černošic zaslali ve středu. „Časově je to v pořádku,“ reagoval Michálek na dotaz, zda již není pozdě.

„Vzhledem k tomu, že nám není známa žádná skutečnost, na kterou se výzva ptala, tak jsme písemně nereagovali, abychom tuto skutečnost touto formou sdělili.“

Barbora Zeťová (tisková odbor SPD)

Černošický úřad totiž řízení již finalizuje – rozhodnout má do 26. ledna. „Správní orgán ve stanovené lhůtě, to je do 21. 12. 2018, obdržel vyjádření zmocněnce Ing. Andreje Babiše k provedenému dokazování při ústním jednání. V následujících dnech bude obsah tohoto vyjádření studován a předpokládáme vydání rozhodnutí v zákonem stanovené lhůtě,“ uvedl šéf odboru přestupků Josef Sedláček.

Ten současně serveru iROZHLAS.cz potvrdil, že výzvu úřadu zatím vyslyšely pouze ČSSD, TOP 09 a ODS. Jak s odpověďmi úřad nakonec naloží a zda budou mít na finální rozhodnutí vliv, Sedláček neřekl.

Neznámá skutečnost

Redakce tak oslovila alespoň zmíněné strany s dotazem, v jakém duchu reakci formulovaly. Například šéf ODS Petr Fiala nechtěl věc vůbec komentovat. „Vzhledem k tomu, že správní řízení je neveřejné, nebudeme tuto odpověď zveřejňovat,“ vzkázal přes mluvčí strany Janu Havelkovou.

Šéf sněmovny Vondráček zastupuje kroměřížskou nemocnici ve sporu s finanční správou. Soudí se o DPH

Číst článek

Ze sněmovních stran chybí ještě reakce od komunistů či SPD. Podle Barbory Zeťové z tiskového odboru hnutí SPD jde ovšem o nedorozumění. „Vzhledem k tomu, že nám není známa žádná skutečnost, na kterou se výzva ptala, tak jsme písemně nereagovali, abychom tuto skutečnost touto formou sdělili,“ uvedla.

Vedle politických stran černošický úřad ohledně podnětu organizace Transparency International požádal o součinnost také Poslaneckou sněmovnu, městský a krajský soud a finanční úřad. Správní řízení na základě shromážděných informací zahájil v listopadu.

Důvodem je podezření ze spáchání přestupku proti zákonu o střetu zájmů. Andrej Babiš podle informací na webových stránkách radnice čelí podezření, že stále ovládá média, jež spadala pod holding Agrofert, který Babiš vložil do svěřenského fondu.

Městský úřad Černošice je úřadem s rozšířenou působností pro obec Průhonice, kde premiér žije. Babiš možné pochybení opakovaně odmítl.

Kristýna Guryčová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme