‚Magazíny budují dobrou image Babišovy rodiny.‘ Co se píše v podnětu pro Černošice kvůli střetu zájmů?

Maximální možná pokuta a potvrzení střetu zájmů. Takový je výsledek přestupkového řízení, které s premiérem Andrejem Babišem (ANO) vedl městský úřad v Černošicích. Zahájil ho letos v lednu z podnětu neziskové organizace Transparency International. Ta se nyní oznámení, které má obsahovat nové skutečnosti, rozhodla zveřejnit. Opírá se třeba o auditní zprávu Evropské komise či statuty Babišových svěřenských fondů.

Tento článek je více než rok starý.

Doporučujeme Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Premiér Andrej Babiš (ANO)

Premiér Andrej Babiš (ANO) | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

„Ing. Andrej Babiš je jediným zakladatelem a zároveň jediným obmyšleným svěřenského fondu AB private trust I i AB private trust II, přičemž z pozice zakladatele jmenoval správce obou svěřenských fondů, což Ing. Andreji Babišovi dává nejvyšší možnou míru kontroly nad oběma fondy,“ píše se v podnětu organizace Transparency International, který má server iROZHLAS.cz k dispozici.

Černošice uložily Babišovi kvůli střetu zájmů pokutu 250 tisíc korun. ‚Jde o nadále trvající přestupek,‘ tvrdí

Číst článek

Statuty Babišových svěřenských fondů popisují podmínky, za kterých se premiér kvůli zákonu o střetu zájmů zřekl holdingu Agrofert.

Například se v nich uvádí, že Babiš je jediný obmyšlený a po odchodu z politiky se mu Agrofert opět vrátí. Může se také stát jedním ze správců fondů. Jako klíčové dokumenty je vedle černošického úřadu zkoumala také Evropská komise.

A právě o auditní šetření Bruselu se Transparency International rovněž opírá. „Ve zprávě ze dne 22. 10. 2020 je zopakován závěr dřívějších zjištění tohoto auditu, že je Andrej Babiš ovládající osobou společností skupiny Agrofert,“ uvádí dále organizace s odkazem na českou legislativu, podle které firma, kterou alespoň ze čtvrtiny ovládá člen vlády, nesmí čerpat dotace, veřejné zakázky či vlastnit média.

Transparency International v podnětu připomíná také stanovisko bývalého nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana. Ten loni v červenci posuzoval, zda ve věci podá žalobu k ochraně veřejného zájmu. Nakonec ji však nepodal, přestože závěr středočeského krajského úřadu – který řízení o přestupku v odvolacím řízení zastavil – označil za nesprávný.

V dokumentu nezisková organizace uvádí i několik příkladů, které podle ní dokládají Babišův vliv na holdingové magazíny. „Podařilo se zmapovat, že k tomu docházelo, a to především vykreslováním dobré image rodiny Ing. Andreje Babiše, což může být pro mnohé voliče faktorem pro rozhodování o volbě,“ popisuje.

Střet zájmů premiéra podle ředitele organizace Petra Leyera tak nezpochybnitelně existuje. „Formálně jde o přestupek, ale rozhodnutí černošického úřadu má přesah do oblasti dotací a veřejných zakázek. I když není rozhodnutí pravomocné, prostředky by nyní měly být preventivně zastaveny,“ prohlásil ve čtvrtek odpoledne během tiskové konference.

Nový podnět, který organizace podala letos v lednu, se týkal společnosti Mafra Print ze skupiny Agrofert, která v původním řízení nefigurovala.

Pokuta 250 tisíc

Černošický městský úřad uložil premiérovi Babišovi minulý týden kvůli porušení zákona o střetu zájmů pokutu ve výši 250 tisíc korun. Deníku Právo to řekl Václav Knotek, který premiéra v tomto správním řízení zastupuje. Černošický úřad podle něj uvedl, že jde o „nadále trvající přestupek“.

Černošické řízení

  • Černošice v roce 2019 rozhodly, že Babiš porušil kvůli vlastnictví mediálních domů Londa a Mafra zákon o střetů zájmů. Úřad došel k závěru, že premiér společnosti přes svěřenské fondy nadále ovládá. A to podle tuzemské legislativy nesmí. Radnice mu proto vyměřila pokutu ve výši 200 tisíc korun.
  • Babiš se tehdy proti rozhodnutí odvolal a případ se přesunul na Středočeský kraj, který v té době vedla hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová z Babišova hnutí ANO. Hejtmanství nakonec uvedlo, že se přestupek nestal. Premiér se proto v žalobě nyní opírá o to, „že spáchání tohoto přestupku nebylo žalobci prokázáno a toto předchozí řízení bylo zastaveno“.

Knotek ale s výsledkem nesouhlasí. Avizoval, že po dohodě s premiérem podají odvolání. „Nikdo nemůže být obviněn z přestupku za skutek, o němž již bylo v jiném řízení proti téže osobě pravomocně rozhodnuto,“ dodal právník.

Server iROZHLAS.cz žádal Knotka o vyjádření ke kauze minulý týden, ale nereagoval.

Babiš ve čtvrtek pro server iDnes.cz prohlásil, že rozhodnutí černošické radnice považuje za „nezákonné“. „Toto už je jen politická hra mých konkurentů. Určitě se odvolám,“ pokračoval. Nyní se může odvolat ke středočeskému krajskému úřadu. Ten bude mít posléze na vydání rozhodnutí 30 dní, u složitějších případů se však tato lhůta může protáhnout na 60 dní.

Babiš už před více než čtyřmi měsíci právě kvůli tomuto řízení městský úřad v Černošicích, pod který s trvalým bydlištěm v Průhonicích spadá, zažaloval. I tam jeho právník argumentoval tím, že v dané kauze dochází k porušení zásady „ne bis in idem“, v překladu tedy „ne dvakrát o tomtéž“. Soudní jednání je nařízeno na 8. října, tedy v den konání voleb do Poslanecké sněmovny.

Server iROZHLAS.cz se na celou věc opakovaně ptal také vedoucího odboru přestupků černošického úřadu Josefa Sedláčka. Ten ale případ nechce komentovat. „Vše, co Městský úřad Černošice ve věci podnětu Transparency International může zveřejnit, je a bude uvedeno na titulní straně našeho webu,“ uvedl pouze v reakci na aktuální rozhodnutí.

Městský úřad Černošice informace k průběhu řízení pravidelně zveřejňuje na svém webu. Poslední aktualizace je z 22. září. „Vlastní obsah rozhodnutí Městský úřad Černošice není oprávněn zveřejnit,“ uvedl na webu.

Kristýna Guryčová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme