V Černožicích se pět pracovníků domova důchodců nakazilo koronavirem. Žádný klient nakažen není

Testování klientů a zaměstnanců Domova důchodců Černožice potvrdily čtyři nakažené koronavirem. Nákaza naštěstí nezasáhla klienty domova, kteří patří do rizikové skupiny. Čtyři pracovnice domova přišly do kontaktu s kolegyní, která se vrátila ze zahraničí a koronavirus u ní testy potvrdily minulý týden, zjistil Český rozhlas Hradec Králové.

Černožice Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Testování zaměstnanců domova důchodců v Černožicích na Královéhradecku

Testování zaměstnanců domova důchodců v Černožicích na Královéhradecku | Zdroj: Krajský úřad Královéhradeckého kraje

„V pondělí odběrový tým plošně otestoval 83 zaměstnanců a 100 klientů Domova důchodců Černožice. Výsledky prokázaly, že žádný z klientů se koronavirem nenakazil. Bohužel čtyři zaměstnankyně domova koronavirus mají. Nakazily se s největší pravděpodobností od své kolegyně, která se vrátila z Ukrajiny,“ informoval hejtman Jiří Štěpán z ČSSD.

Přehrát

00:00 / 00:00

Testování zaměstnanců a klientů domova důchodců v Černožicích

Testy u pracovnice potvrdily nákazu v pátečních večerních hodinách. K testům vedení domova po dohodě s hygieniky přistoupilo ale až v pondělí.

„U tohoto charakteru kontaktu je z epidemiologického hlediska správné testovat zhruba po pěti dnech styku s nakaženým. Při dřívějším odběru by testy mohly být falešně negativní, virus by nemusel být ještě zachycen testem,“uvedl ředitel Krajské hygienické stanice Královéhradeckého kraje Ivan Kučera.

S ohledem na nárůst počtu případů nákazy covid-19 v ČR kraj zavede nová opatření proti šíření nákazy. „Ve všech krajských zdravotnických a sociálních zařízeních bude platit pro všechny zaměstnance povinnost vyplnit čestné prohlášení po návratu z dovolené v tuzemsku nebo v zahraničí,“ doplnil hejtman Štěpán.

Kraj zavede opatření

Opatření by podle něj mělo zamezit zavlečení nákazy do zařízení, jako se to stalo právě v Černožicích. Vedle toho kraj uvažuje o omezení návštěv v domovech pro seniory.

Chytrá karanténa se pod ministerstvem zadrhla, není v IT šampionem, říká hejtman Vysočiny Běhounek

Číst článek

„Jelikož jsou senioři rizikovou skupinou, uvažujeme o vydání plošného zákazu návštěv ve všech krajských domovech pro seniory stejně, jako k tomu od neděle přistoupilo největší krajské zařízení tohoto druhu - Domov U Biřičky v Hradci Králové. Situaci budeme sledovat a k případnému omezení návštěv přistoupíme po dohodě s hygieniky,“ řekl náměstek hejtmana pro sociální oblast Vladimír Derner.

V Královéhradeckém kraji je aktuálně 40 nakažených koronavirem. Odběrová místa na covid-19 má Fakultní nemocnice Hradec Králové, ale i krajské nemocnice v Jičíně, Trutnově a Náchodě. Testovat na koronavirus se mohou lidé dát také bez doporučení hygieniky.

Kraj se na případnou další vlnu nákazy připravuje. V tuto chvíli disponuje více jak 457 tisíci roušek, 284 tisíci respirátorů a 49 tisíci obleků. K dispozici má také více jak 9,5 tisíce litrů dezinfekce. Krajské nemocnice mají zásobu ochranných pomůcek přibližně na tři měsíce a sociální zařízení přibližně na měsíc. Od začátku pandemie kraj nakoupil ochranné prostředky zhruba za 59 milionů korun.

Blanka Malá, Tomáš Lörincz, baj Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme