Černý trh s víny likviduje české vinaře, už sestavili seznam opatření

Český svaz vinařů varuje před dopady černého trhu s vínem. Podle svazu je v oběhu na 100 milionů litrů takzvaného černého vína. Vinaři proto společně se senátním zemědělským výborem představí seznam asi dvou desítek návrhů, jak nelegální výrobu a distribuci vína zastavit.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ve vinotéce (ilustr.obr.)

Ve vinotéce (ilustr.obr.) | Foto: Radana Schaeferová

„První opatření by mělo směřovat na vytvoření systému elektronické evidence dováženého vína, druhé pak k tomu, aby sudové víno bylo možné prodávat pouze vyrobené v České republice, a to buď u výrobce, který ho vyrobil, nebo ve vinotékách a jiných gastro zařízeních, které budou mít s výrobcem uzavřenou smlouvu,“ říká prezident Českého svazu vinařů Tibor Nyitray.

Podle předsedy senátního zemědělského výboru a senátora Jana Hajdy z ČSSD jsou potřeba hlavně přísnější kontroly:

„Podle průzkumu se na černém trhu prodává 100 milionů litrů vína bez evidence, což přesahuje daňový únik přibližně dvě miliardy DPH a až čtyři miliardy na dani z příjmu. Zahraniční vína svojí nízkou cenou devastují trh poctivých vinařů a v řadě případů jsou velice nekvalitní.“

Nejlevnější víno ze zahraničí se dováží stále více. A jeho cena je výrazně nižší, než za kolik ho dokážou vyrobit čeští a moravští vinaři.

Například nejlevnější sudové víno ze Španělska se vozí i za 15 korun za litr. Tuzemští vinaři vyrábějí litr sudového vína průměrně za 31 korun za litr.

Evelyna Kulíšková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme