Čerpání evropských peněz pro školství ohrožují odchody úředníků

Ministerstvo školství opouštějí klíčoví odborníci, kteří mají na starosti čerpání peněz z evropských fondů. Z úřadu odešla už více než pětina lidí, kteří mají nasměrovat v dalších letech desítky miliard korun pro rozvoj vysokých škol a české vědy.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy. Ilustrační foto. | Foto: Tomáš Adamec

Zaměstnanci nesouhlasí s kroky ministra školství Josefa Dobeše. Ten před několika týdny odvolal Jana Vitulu, šéfa sekce, pod kterou evropské peníze spadají. Ministr školství odvolání zdůvodnil výsledky auditu, z nějž údajně vyplývá, že sekce, kterou Vitula vedl, pracovala špatně.

Podle Jana Vituly může být odliv expertů vážným problémem a může být ohroženo až údajně padesát miliard korun z fondů Evropské unie. „Řada zaměstnanců především v klíčových funkcích podala výpověď, takže dnes je stav takový, že není k dispozici ani jediný vedoucí z původního týmu. Tento stav vážně ohrožuje čerpání evropských prostředků, které jsou v obou operačních programech k dispozici,“řekl.

Přehrát

00:00 / 00:00

Hostem Ozvěn dne byl Jan Vitula, odvolaný šéf sekce pro operační programy Evropské unie.

Ministr Dobeš pověřil kontrolou evropských peněz nový krizový management, který má personální problémy řešit. Podle ministra nové vedení čerpání peněz z Bruselu nyní zrychlilo. Odvolaný šéf Vitula to ale odmítá. Ministerstvo prý jen dokončilo projekty, které on sám připravil.

„Situace na ministerstvu v době, kdy jsem přišel - před třemi lety - byla taková, že operační program byl fakticky na zrušení. Oproti ostatním operačním programům byl zpožděn zhruba o dva roky a my jsme většinu toho zpoždění dotáhli. A dnes je to ve stavu, kdy je 88 procent programu vypsáno ve výzvách, projekty jsou vybrány a byly z větší části nachystány na podpis,“ řekl Vitula v Ozvěnách dne.

Vitula: Výsledky auditu jsem dodnes neviděl

K auditu, na základě kterého byl odvolán, Vitula uvedl, že jeho výsledky dodnes neviděl a nebyl s nimi seznámen. „Odvolán jsem byl fakticky jen s ústním odkazem na tento audit,“ řekl

Dodal, že se navíc jednalo o personální audit: „Čili byl to audit zaměřený na to, zda nezaměstnávám příliš mnoho zaměstnanců.“ Ke kritice vysokého počtu zaměstnanců - zhruba 230 - uvedl, že jde o zmatečnou informaci. Podle něj se totiž jedná se o dva operační programy.

„Jeden má zhruba 150 až 170 zaměstnanců a ten druhý – operační program Výzkum a vývoj pro inovace má zhruba 55. A tento druhý program je infrastrukturní, má něco mezi 50 až 60 miliardami korun. A zhruba stejně velké operační programy zaměstnávají na jeden program asi 300 lidí. Takže my jsme si počínali celkem efektivně. Myslím, že ta výtka je úplně mimo,“ uvedl.

Katka Brezovská, Veronika Sedláčková, Petra Benešová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme