Čerpání peněz z evropských fondů bude řešit pracovní skupina složená z ministrů a hejtmanů

Otázky čerpání peněz z evropských fondů bude řešit pracovní skupina z ministrů a hejtmanů. Povede ji premiér Jiří Rusnok. To je výsledek prvního společného jednání nového kabinetu s Asociací krajů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Premiér Jiří Rusnok a předseda Asociace krajů ČR Michal Hašek po mimořádné schůzi vlády s kraji | Zdroj: ČTK

Pracovní skupina se bude zabývat čerpáním evropských peněz jak na úrovni krajů, tak na úrovni vlády.

„Posoudíme možnost takzvaných realokací, tedy převedení těch peněz, které bychom jinak jako nevyčerpané vrátili do Bruselu.“

„A my jsme znovu nabídli nové vládě možnost čerpání těchto peněz na regionální úrovni, na projekty, které jsou připraveny, jsou v pořádku, a jediný důvod, proč zatím nemohly být realizovány, byl nedostatek finančních prostředků v regionálních operačních programech,“ řekl šéf asociace krajů, jihomoravský hejtman Michal Hašek.

Pracovní skupina bude také řešit takzvané korekce, tedy platby krajů za chyby v regionálních operačních programech. Například Ústecký a Karlovarský kraj mají společně zaplatit téměř tři miliardy korun, na což ve svých rozpočtech nemají.

Podle bývalé vlády, respektive ministra financí Miroslava Kalouska, to měly kraje platit samy. Nově se bude hledat způsob, jak by jim s placením pomohl stát.

„Tvářit se, že kraje sdružené v ROP Severozápad mají zaplatit 2,6 miliardy, když rozpočet jednoho z nich je 1,9 - rozpočet toho kraje na všechno. To je prostě jako říkat jinými slovy, polibte mi něco, já vám v životě nic nedám. Takhle se nikam nedostaneme.“

„Musíme se podívat na možnosti nějaké kooperace, a budeme se snažit hlavně odblokovat ten program, aby se i v těchto krajích ještě mohlo čerpat, co se bude dát, a dočerpávat,“ prohlásil premiér Rusnok.

Věra Pfeifferová, mta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme