Čerstvě schválená novela atomového zákona se starostům nelíbí

Dáme vám 4 miliony korun za to, že necháte prozkoumat vaše území. A možná vám pak za humny postavíme hlubinné úložiště jaderného odpadu. Takový vzkaz poslali poslanci starostům několika obcí, ve kterých jsou vhodné podmínky pro úložiště. Obcím to ale nestačí. Čerstvě schválenou novelu atomového zákona si totiž představovaly jinak.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jaderná elektrárna Temelín, chladící věže. | Foto: Filip Jandourek

Čtyřmilionová kompenzace za důkladný geologický průzkum vytipovaných lokalit byla jen jedním ze dvou bodů, které chtěly postižené obce do novely atomového zákona prosadit. Ten druhý je pro ně mnohem důležitější - totiž možnost odmítnout tyto průzkumy.

Oba body prosazovala pracovní skupina pro dialog o hlubinném úložišti, ve které zasedají starostové, vedení Správy úložišť radioaktivních odpadů, ministerstvo průmyslu a obchodu a ekologické organizace.

Starosta jihočeského Nadějkova Zdeněk Černý mluví doslova o tom, že je orgány státní správy podvedly: „Samotná pracovní skupina, která zasedala už třikrát, řekla jasně, že se bude trvat na obou bodech, ale teď se jedná jen o jednom. Průchodnější pro stát, ale pro obce nevýhodnější.

Obyvatelé Nadějkova úložiště odmítli v referendu. Proti se vyslovilo 96 procent lidí. Stejný výsledek mělo i referendum Lodhéřově na Jindřichohradecku. Novelu atomového zákona teď bude projednávat senát.

Martin Pokorný Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme