Čerství otcové by mohli mít nárok na den volna po porodu dítěte

Ministerstvo práce a sociálních věcí propočítává, kolik by den volna po porodu dítěte stál. Situaci, kdy se žena vrátí s dítětem z porodnice domů, řeší většina otců tak, že si berou alespoň několik dnů dovolenou.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

spící novorozeně

spící novorozeně | Foto: Pavla Kopřivová

Den volna by se ale podle sdružení podporující rodičovství neměl vztahovat přímo na den po porodu. Žena i s dítětem jsou většinou ještě v nemocnici a pánům by tak volno posloužilo víceméně k vyspání se z bujarých oslav.

31letý Petr z Plzně má ročního syna. Stejně jako většina otců si krátce po narození dítěte vzal dovolenou:

„Já jsem byl domluvený se zaměstnavatelem, že ve chvíli, kdy budeme mít termín, tak si potom vezmu 14 dní volna, takže tady z toho pohledu nebyl vůbec žádný problém. Pracuji v bankovnictví a zaměstnavatel nám tady v tom vychází vstříc.“

Teď může otec využít volno například na cestu s partnerkou do porodnice nebo na to, aby s ní byl u porodu. Nově by mohl mít placené volno i den po porodu. Návrh už odsouhlasil sněmovní ústavně právní výbor a teď finanční dopady zavedení placeného dne volna navíc pro otce, propočítává ministerstvo vnitra.

Volný den během šestinedělí?

Zavedení volna pro čerstvé otce vítá Jana Semanová ze společnosti pro zdravé rodičovství Aperio. Podle ní by ale mělo záležet na rodičích, kdy tento den využijí. Například den po porodu by podle ní nemělo takové volno velký význam:

„Já bych se spíše klonila k tomu, aby pracovní volno bylo možné vyčerpat kdykoliv – ode den narození dítěte do konce šestinedělí. Aby si rodina mohla zvolit den, kdy to nejvíc potřebuje a sama rozhodla, který ten den je pro ni důležitější, aby tam otec byl.“

Den volna po porodu by tak otcové asi využili hlavně na léčení následků oslavy. Proti jeho zavedení jsou ale zaměstnavatelé. Těm se příliš nelíbí, že by měli další den, kdy muž není v práci, platit.

„Myslíme si, že současná právní úprava, která říká na dobu nezbytně nutnou, třeba odvoz maminky a dítěte, takže to stačí a někteří samozřejmě v rámci kolektivní smlouvy si třeba dají ten jeden nebo si to nějakým způsobem stanoví sami,“ vysvětluje předseda konfederace zaměstnavatelských a podnikatelských svazů Jan Wiesner.

Ústavně právní výbor sněmovny už zavedení placeného dne volna navíc pro otce odsouhlasil. Teď bude řada na vládě. Zůstat den doma, aniž by si musel brát dovolenou - takovou možnost by využil i otec Petr z Plzně:

„Já si myslím, že to je potom asi dobré, když už má člověk dvě děti, tak potom už může zůstat doma s tím druhým dítětem ve chvíli, kdy je žena v porodnici a třeba nemají někoho dalšího na hlídání. To je přesně ta situace, kterou tenhle den volna řeší.“

Václava Marešová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme