Čerství řidiči způsobí každou 5. nehodu, měli by procházet kurzem bezpečné jízdy

V rámci autoškoly má žák jednu hodinu věnovat nácviku řešení kritických situací. Mnohé autoškoly ale učební osnovy nedodržují. Přitom mladí řidiči způsobí každou pátou nehodu. Jedinou šancí, jak se zdokonalit, je proto absolvování kursu bezpečné jízdy ve specializovaném výcvikovém centru.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

kurz bezpečné jízdy - Vysoké Mýto 12. 5. 2003

kurz bezpečné jízdy - Vysoké Mýto 12. 5. 2003 | Foto: Jan Rosenauer

„Jestli se nepletu, tak ve výcviku řidičů se dají odebírat i trestné body,“ myslí si jeden z řidičů. „Slouží k odpočtu bodů,“ potvrzuje další řidič obecné povědomí o zdokonalovacích centrech řidičů.

Těch je v Česku celkem pět – v Mostě, Příbrami, Jihlavě, Vysokém Mýtě a Ostravě. Ročně se v nich proškolí na 17 000 řidičů.

„Tři tisíce odpočet bodů, dva tisíce jednotlivci, 12 tisíc firemní kurzy,“ konstatuje Jiří Došek z Dekry.

Přehrát

00:00 / 00:00

Čerství řidiči by měli procházet kurzy bezpečné jízdy, více o tématu od Petra Jansy

Právě firmy pochopily, že poučený řidič méně bourá. Například u jedné velké české firmy se snížila nehodovost poté, co její řidiči pravidelně procházeli školením, o polovinu.

Nejčastěji ale bourají mladí nezkušení řidiči. Ti by si měli v autoškole vyzkoušet minimálně kritické brzdění nebo vyhýbací manévr.

Složitější situace, které se v centrech trénují, jsou ale pro takového studenta podle šéfa asociace autoškol Ondřeje Horázného nad jeho síly:

„Nějaké složitější věci, které dělají centra bezpečné jízdy, nejsou pro nováčka. Ten člověk musí ujet dva až tři tisíce kilometrů, aby se trošku rozjezdil. Pak je ten správný okamžik, kdy už auto rutinně ovládá a nemusí nad tím přemýšlet.“

V řadě zemí ale zdokonalovacími kurzy prochází řidiči právě v době, kdy se naučí pohybovat v běžném provozu. Tak by to mohlo být podle Jiřího Doška v budoucnu i u nás.

kurz bezpečné jízdy - Vysoké Mýto 12. 5. 2003 | Foto: Jan Rosenauer

„K inspiraci slouží severské země, kde šli legislativní cestou – řidičský průkaz vydávají na zkoušku, na dobu přibližně jednoho roku. Během zkušební doby každý čerstvý držitel řidičského průkazu musí mimo jiné absolvovat školu bezpečné jízdy,“ popisuje Došek.

Současných pět center by ale nezvládlo proškolit všechny žáky, co každoročně dokončí autoškolu. Proto je tady ještě jedna možnost. Připravovaný nový zákon o autoškolách by měl zavést takzvaný řidičák na zkoušku.

„V případě řidičáku na zkoušku snížení bodové hranice pro mladé řidiče, čerstvé držitele řidičských průkazů, přibližně o dvě třetiny. To znamená na čtyři body. Kdo je překročí během jednoho roku, musí absolvovat kurz bezpečné jízdy,“ vysvětluje Došek.

Jaký návrh se nakonec do praxe dostane, si budeme muset počkat. Už dnes řidiči, a nejen ti mladí, mohou takový kurz absolvovat. Otázka je, zda pro ně částka od tří a půl do pěti tisíc korun nebude příliš vysoká.

„Potom, co bychom to projednali s rodiči, tak by to byla poměrně odpovídající částka,“ říká mladý řidič.

Jen pro porovnání - kurz ve vyhlášeném rakouském výcvikovém centru v Teesdorfu stojí v přepočtu necelých 6000 korun.

Petr Jansa Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme