Červený kříž udělil pravidelným dárcům krve plaketu. Nejvíc jich je na severní Moravě

Dávají to nejcennější, co mají - svou krev. Pravidelné dárce teď ocenil Český červený kříž. 157 lidí získalo plaketu Dar krve - dar života. Jde o vůbec nejvyšší ocenění Červeného kříže. Plaketu s portrétem objevitele čtyř krevních skupin Jana Jánského za 250 bezplatných odběrů si v sobotu převzali v Praze.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Daruj krev s českým rozhlasem, darování krve, krevní transfuze, krev | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

Jedním z oceněných je s 370 odběry krve a plazmy Milan Richter. Pro darování krve se rozhodl na vojně a ovlivnilo ho i to, že je adoptovaný.

„Dospěl jsem k názoru, že jsem dlužníkem společnosti, že jsem nebyl v žádném dětském domově, a že jsem měl takové nádherné dětství. Nejhezčí dar dárcovství krve je ta radost, tedy aspoň moje, že jsem daroval třeba půl litru, jednoduše věřím, že to někomu pomohlo,“ popisoval Richter, co ho vedlo k dárcovství.

A za pravdu mu dává i prezident Českého červeného kříže Marek Jukl. Krev oceněných dárců podle něj pomohla stovkám nemocných. I tak je ale v České republice dárců krve stále nedostatek.

Přijďte darovat krev, prosí plzeňská fakultní nemocnice lidi s Rh negativním faktorem

Číst článek

„V současné době jich je okolo 260 tisíc v nemocničních transfúzních zařízeních. Podle Světové zdravotnické organizace je ideální počet 4 procenta obyvatel. To neznamená, že by nemocní nedostali transfúze krve, ale je to určité vypětí pro transfúzní službu,“ vysvětlil Jukl.

Jedním z vůbec nejmladších držitelů plakety Dar krve - dar života je skoro čtyřicetiletý Marek Majdanič z Ostravy. Na předávání přijel se svým malým synem.

„Doufám, že se potatí. Třeba nebude mít těch odběrů tolik, ale snad alespoň párkrát darovat půjde,“ říkal Majdanič.

Severní Morava vede

A právě počet dobrovolných odběrů na střední a severní Moravě je podle Marka Jukla vyšší než ve zbytku republiky.

„Vysvětlit se to dát třeba tím, že severní Morava je havířská oblast, tudíž tam asi je větší podíl solidarity mezi lidmi, asi se mohli častěji bezprostředně setkat s tím, že ta krev skutečně někomu život zachránila,“ myslí si Jukl.

V České republice je teď celkem 306 držitelů plakety Dar krve - dar života. Při jednom pravidelném odběru člověk daruje 450 mililitrů krve. Muži můžou na odběr čtyřikrát do roka, ženy o jednou méně. Třeba plazmu ale lidé můžou dávat častěji.

Pavla Lioliasová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme