Červnových voleb se zúčastní 28 subjektů

Letošních voleb do Poslanecké sněmovny se může zúčastnit všech 27 politických stran a hnutí i jedna dvoučlenná koalice, které předložily kandidátky. Všechny subjekty totiž odstranily ve stanoveném termínu případné nesrovnalosti na kandidátních listinách, což byla podmínka pro jejich registraci.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Volby 2002 | Foto: Vlastimil Hankus

Kandidáti, kteří zákonem dané podmínky nesplnili, mohou být z volebního klání vyřazeni. Například pokud neposkytli prohlášení o souhlasu se svou kandidaturou nebo kandidují ve více krajích současně. "Nelze-li vady kandidátní listiny odstranit vyškrtnutím kandidáta, rozhodne okresní úřad v sídle kraje o jejím odmítnutí," řekla Radiožurnálu mluvčí ministerstva vnitra Gabriela Bártíková.

Například voliči v Olomouckém kraji si budou vybírat mezi 22 subjekty - dvě strany tam ale byly vyloučeny. Československá strana socialistická proto, že svou přihlášku podala opožděně. Akce za zrušení Senátu a proti vytunelování důchodových fondů zase ve stanoveném termínu nepředložila potvrzení o složení příspěvku na volební náklady ve výši 15 tisíc korun. Tato strana ze stejného důvovodu vypadla i v dalších krajích.

Nopak na Plzeňsku bylo podle Karla Lukeše z tamního magistrátu všech 22 kandidátek, včetně kandidátky Akce za zrušení Senátu, v pořádku. "Strany, které podaly kandidátní listiny, složily u ČNB příspěvek na volby a všechny náležitosti dané zákonem splnily. To znamená, dneska jsme rozeslali rozhodnutí o registraci těchto volebních stran."

Proti případnému zamítnutí registrace se strany a hnutí mohou odvolat do dvou dnů od doručení rozhodnutí ke krajskému soudu.

Pavla Dluhoschová, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme