Češi budou méně jezdit do lázní, ministerstvo zdravotnictví šetří

Kdo se chce jet léčit do lázní, zaplatí si je ze svého. To bude nemilá novinka pro řadu pacientů, kterým teď hradí pobyt, stravu i léčení pojišťovna. Ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09) chce totiž snížit částku, kterou pojišťovny na lázeňskou péči přispívají. Teď je to přes tři miliardy korun ročně.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Karlovy Vary, lázeňská kúra

Karlovy Vary, lázeňská kúra | Foto: CzechTourism

Kdyby se lázeňská péče omezila na polovinu, jak se o tom nyní mluví, některé lázně by prý zanikly. Tvrdí to alespoň lidé z oboru. Navíc by to postihlo i ty, kteří sází na samoplátce. Lázně by si totiž začaly klienty víc přetahovat.

Přehrát

00:00 / 00:00

Názory na chystané omezení lázeňské péče zjišťovala redaktorka Lenka Jansová

Jde ale také o zdraví pacientů. Kdyby lidé přestali do lázní jezdit, možná by se pak pojišťovny nedoplatily za léčení zanedbaných nemocí.

Ředitel Lázní Hodonín Milan Sýkora vyčíslil, že lázně šetří pojišťovnám 55 procent nákladů za léčení pacienta. Podle něj jsou i jiné důvody, proč je neomezovat:

„Pokud by došlo k tak dramatickému snížení lázeňské péče, tak by určitě zanikly některé lázně v České republice. To by s sebou přineslo zrušení pracovních míst, ať už přímo v lázních, nebo v dalším sektoru. Další záležitost je takzvaná daňová výtěžnost státu - stát dnes ze zdravotního pojištění uvolňuje do lázní tři až 3,3 miliardy korun, ale daňová výtěžnost z lázeňských subjektů je větší než čtyři miliardy korun."

Zkrátit by se mohla rehabilitace

Lidí, kteří jsou ochotni sáhnout do vlastní kapsy, sice přibývá, ve zdravotnictví to ale teď budou muset dělat pořád častěji. Také by museli za pobyt zaplatit minimálně 20 tisíc korun a navíc by třeba kvůli nemoci o část peněz přišli.

Ministerstvo zdravotnictví zatím ale nestanovilo diagnózy, u kterých by se měly lázně omezovat. Podle šéfa resortu Leoše Hegra chce stát omezit třeba rehabilitaci.

„Když někoho bolí klouby a naučí se je rozcvičovat například v bazénu, tak s tím nemusí chodit do zdravotnického zařízení. Když má někdo zlomený kotník a sundají mu sádru, tak ta noha je tak zesláblá, že zásah rehabilitačního pracovníka potřebuje. Teď rehabilitace trvá nějak dlouho a my si myslíme, že by mohla být o něco kratší,“ říká Heger.

Rozhodne názor K9

Pojišťovny celkem vydají za lázně přes tři miliardy ročně. Prezident Svazu zdravotních pojišťoven Jaromír Gajdáček ale Radiožurnálu řekl, že omezení lázeňské péče zdravotnictví nezachrání.

„Léčebné metody, které jsou v lázních, by podle mého názoru z velké části měly být zachovány. Měl by být zpřísněn výběr lidí, kteří se lázeňské péče zúčastní, a to záleží vždy na revizním lékaři pojišťovny. Za další je to také otázka, jestli má systém zdravotního pojištění z veřejných peněz hradit ubytování a stravu,“ uvedl Gajdáček.

Změnách v lázeňství mají příští týden probrat lídři koalice. K9 totiž zvyšovat jiné poplatky moc nechce.

Lenka Jansová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme