Češi budou mít stejné postavení jako Britové. Jen nebudou volit, tvrdí ministr pro brexit

Londýn chce řešit právní postavení občanů jiných evropských zemí žijících ve Velké Británii rychle. Při návštěvě v Praze to uvedl ministr pro odchod Velké Británie z Evropské unie David Davis. Českým občanům žijícím v Británii zaručil stejná práva, jaká mají Britové.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

David Davis, britský státní tajemník určený pro vyjednávání opuštění Evropské unie. | Foto: Francois Lenoir | Zdroj: Reuters

„Podle našich návrhů budou mít Češi stejné postavení jako britští občané, co se týká usídlení se, hospodářských a pracovních práv nebo práv zdravotních a sociálních. Budou mít tedy všechna práva kromě volebního, které přísluší jen britským občanům,“ řekl Radiožurnálu ministr pro brexit.

Evropská unie a Británie se dál zásadně rozcházejí v pohledu na práva občanů po brexitu. Po skončení druhého kola rozhovorů o britském odchodu z unie to před týdnem prohlásil její hlavní vyjednávač Michel Barnier.

Hlavní rozpor podle něj přetrvává v názoru na roli Soudního dvora Evropské unie. Do příštího jednání Barnier po Londýnu požaduje vyjasnění také ostatních sporných bodů brexitu.

Pavel Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme