Češi by mohli pomoci s obnovou chilského parku zničeného požárem

Čeští experti z Mendelovy zemědělské a lesnické univerzity v Brně zřejmě v nejbližších týdnech pojedou do Chile. Plánuje je tam vyslat naše ministerstvo zahraničí, aby pomohli s nápravou škod způsobených rozsáhlým požárem v národním parku Torres del Paine, který neopatrností zavinil český turista Jiří Šmiták.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

požár v Torres del Paine

požár v Torres del Paine | Zdroj: ČTK

Chilskému ministru zahraničních věcí to v dopise slíbil jeho český protějšek Cyril Svoboda. Experti by na místě připravili projekt financovaný českou vládou, jehož cílem by bylo přispět ke znovuzalesnění oblasti.

Jak by taková spolupráce mohla vypadat, to Radiožurnálu popsal děkan Lesnické a dřevařské fakulty Mendelovy univerzity Ladislav Slonek.

"Taková expedice by mohla být pětičlenná, šestičlenná. Potom máme připraveny další odborníky a také spoléhám na velmi aktivní činnost našich studentů, kteří právě ve spolupráci s madridskou univerzitou rozvíjejí lesnickou činnost ve španělsky mluvících státech. Teď bude důležité zhodnotit, co se tam vůbec stalo, co se stalo s celým systémem. Pokud nás o to ministerstvo požádá, tak jsme schopni do tří týdnů vyslat expedici, která by tam začala pracovat."

Ničivému požáru v chilském národním parku Torres del Paine padlo za oběť přes 14 tisíc hektarů porostů. Katastrofu rozpoutal 17. února český turista, když během táboření převrhl svůj plynový vařič.

Marika Táborská, Štěpánka Čechová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme