Češi chtějí rozhodovat o Antarktidě

Česká republika chce ovlivňovat dění na bílém kontinentu. Dopomoci nám k tomu má zákon o Antarktidě, který v pondělí projedná vláda. V případě, že ho přijmou i obě komory parlamentu, bude moci Česko požádat o plnoprávné členství v takzvané Antarktické smlouvě. Pouze s jejím posvěcením totiž mohou na ledový kontinent přijíždět jak vědci, tak turisté. Současně bude zákon pro Česko znamenat nové mezinárodní závazky.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Antarktida | Foto: havre-port.fr

Přijetím zákona, který například zakazuje v Antarktidě jakákoli vojenská opatření, ukládání jaderného odpadu a vyhledávání a těžbu nerostů, se Česko zaváže k odpovědnosti za stav tohoto kontinentu. V praxi to znamená, že dosud nebylo Česko postižitelné za případné prohřešky proti životnímu prostředí bílého kontinentu. Až bude zákon přijat, bude moci Antarktická smlouva žádat od státu náhradu takto způsobených škod.

Dosud byla Česká republika v Antarktické smlouvě pouze jako pozorovatel. Našemu přijetí do mezinárodního společenství zhruba 25 zemí má napomoci i výstavba nové polární základny v zátoce Brandy Bay na ostrově James Ross. Měla by být hotová za dva roky a její provoz přijde ministerstvo školství ročně na 700 tisíc korun. Vybudování stanice bude stát asi 40 milionů korun. Fungovat má nejméně čtyřicet let.

Podle jednoho z vědců Hynka Adámka se má jednat nejen o biologický výzkum. "Bude to zaměřeno hlavně na meteorologii a klimatologii, dále to budou práce z hydrologie, biologie obratlovců. Souhrnně to bude zkoumání života v oblasti, kde z jedné strany útočí na živou složku chladné antarktické počasí a z druhé strany dlouhodobě zmrzlá půda," vysvětlil Adámek.

Základna se začne budovat už letos na podzim. Přípravy jsou již v plném proudu, vědci už mají připravené ke stěhování všechno potřebné vybavení. "V současné době je hlavní budova ve Zlíně rozložena do několika panelů. Součástí stanice je osm kontejnerů, každý má nad sebou malou větrnou elektrárnu," dodává Hynek Adámek.

Před započetím stavby musí naší vědci přesvědčit členy Antarktické smlouvy, že projekt nepoškodí prostředí. Konečný verdikt o stavbě padne v září na zasedání Antarktické smlouvy v Madridu. Až bude Česko řádným členem, bude i ono moci o podobných případech hlasovat.

Na ostrově Nelson v Antarktidě existuje už od roku 1987 malá soukromá základna Čecha Jaroslava Pavlíčka. Její osazenstvo zkoumá lidské reakce na život v extrémních podmínkách.

Lenka Šumová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme