Češi dávají na web černý kouř ze sousedova komína. Bonzáctví, volají kritici

INTERAKTIVNÍ MAPA. Černý kouř z komínů znečišťuje ovzduší a lidem se pak špatně dýchá. Jak proti tomu bojovat? Webová mapa Čistý komín už obsahuje více než 360 fotek takových čmoudících komínů. Z Moravskoslezského kraje se rozšířila po celém Česku. Snímek může přidat každý. Stačí mít chytrý telefon a stáhnout si potřebnou aplikaci. Sdružení, které projekt spustilo, tak chce motivovat veřejnost ke zlepšení způsobu vytápění v domácnostech. Kritici ale označují aplikaci jako bonzáckou.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kouřící komín (ilustrační foto)

Kouřící komín (ilustrační foto) | Foto: F. Tichý

„Nic s tím asi nenaděláme. Víme, čím topí, ale je to levné, tak tím topit nepřestane,“ stěžuje si mladá žena z Ostravy na jednoho ze sousedů, který podle ní topí starým nábytkem.

Přehrát

00:00 / 00:00

Černý kouř ze sousedova komínu? Češi ho mohou vyfotit a nahrát na web. Bonzáctví, volají kritici. téma pro Ivu Havlíčkovou

Podobné problémy řeší lidé napříč republikou, jak dokazují snímky i komentáře na webových stránkách Čistý komín. „Když se podíváte na naši mapu, tak nejvíce jich přibývá v Moravskoslezském kraji, kolem Prahy a také na Přerovsku je docela hodně příspěvků,“ popisuje Anna Plošková, ředitelka ekologického sdružení Čisté nebe, které aplikaci spustilo.

Čechy podle ní zaujala, i když přicházejí i negativní ohlasy. „Dostali jsme hodně i vulgárních e-mailů a je vidět, že to rozděluje společnost na lidi, kteří aplikaci vítají, protože v ní vidí nějaký nástroj, a na část společnosti, která jí hodila do pytle bonzácká aplikace,“ dodává ředitelka ekologického sdružení.

Česko a prach? Čtvrtina stanic loni hlásila překročení limitů. Podívejte se, jak se dýchá u vás

Číst článek

Fotografie komínu se na mapě objevila například u Únětic u Prahy. Podle nezávislého starosty Vladimíra Vytisky v obci pár jedinců netopí dobře, problém s nimi ale řeší. „Topí i celkem dobrým palivem, lidé jsou celkem vstřícní. Problém je spíš v tom, že blbě topí,“ vysvětluje.

Na aplikaci, která na znečišťovatele upozorňuje, nemá jednoznačný názor. „Je to jedna z cest. Myslí si ale, že z různých důvodů se mi nezdá, že je to optimální cesta,“ dodává Vytiska.

Technická novinka má podle Ploškové motivovat lidi, aby přehodnotili způsob, jakým topí. Do příští sezony ji chtějí vylepšit tak, aby se fotografie daly na web přidávat nejen z chytrého mobilního telefonu, ale i z počítače.

Iva Havlíčková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme