Češi, kteří loni zmizeli v Libanonu, jsou na svobodě a v pořádku

Češi, kteří loni v červenci zmizeli v Libanonu, jsou na svobodě a v pořádku. Uvedlo to na svém webu ministerstvo zahraničních věcí. Pětice Čechů prý byla nalezena dnes ve večerních hodinách a nyní je v rukou libanonských bezpečnostních složek. Úřady pro Čechy vypraví do Libanonu letecký speciál, který by je měl přepravit do vlasti.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pět Čechů, kteří loni zmizeli v Libanonu, je na svobodě a v pořádku | Foto: Policie ČR, koláž Český rozhlas

„Ministerstvo zahraničních věcí ČR oznamuje, že pět Čechů, kteří v červenci minulého roku zmizeli v Libanonu, bylo dnes ve večerních hodinách nalezeno. Nyní jsou v rukou libanonských bezpečnostních složek,“ píše se ve zprávě zveřejněné na webu ministerstva zahraničí.

Podle ministerstva by měli být Češi živí a i v uspokojivém zdravotním stavu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Případ Čechů zmizelých v Libanonu okomentoval bývalý šéf civilní rozvědky Karel Randák

Ministr zahraničních věcí Lubomír Zaorálek podle svých slov instruoval zastupitelský úřad v Bejrútu, aby podnikl veškeré kroky k zajištění co nejrychlejšího návratu těchto českých občanů do vlasti. České úřady v co nejbližší době vypraví do Libanonu letecký speciál, který přepraví české občany zpátky do ČR, uvedl dále ministr.

Přeprava – i kvůli nutnosti koordinace s libanonskými složkami či práci psychologů – nemusí být úplně jednoduchá, neměla by se však uskutečnit později než v řádu dnů.

Pětice mužů se pohřešovala od loňského 18. července, kdy libanonská policie nalezla jejich vůz, doklady a osobní věci v údolí Bikáa nedaleko syrských hranic.

Jednalo se o dva novináře jindřichohradecké televize, advokáta, tlumočníka a muže, který má zkušenosti jako armádní zpravodajec a který údajně do Libanonu jel jako bezpečnostní poradce skupiny.

Podle bývalého šéfa civilní rozvědky Karla Randáka lze zatím o tom, čí je to zásluha, jen spekulovat. „Může to být zásluha libanonských složek, může to být zásluha i našich bezpečnostních složek, ale nakonec to může být i prosté rozhodnutí těch únosců, kteří je určitou dobu drželi,“ poznamenal Randák.

Server Neovlivní.cz dnes ráno napsal, že se v souvislosti se zmizením pětice Čechů poprvé ozvali jejich údajní únosci. Osud Čechů prý spojili s vydáním trojice cizinců viněných ze spolupráce s teroristy z Česka do Spojených států.

Přehrát

00:00 / 00:00

O případu Čechů zmizelých v Libanonu mluvil blízkovýchodní zpravodaj ČRo Štěpán Macháček

Ministerstvo zahraničních věcí se tehdy ke zprávě odmítlo vyjádřit s tím, že nebude komentovat „mediální spekulace“.

Ve večerní zprávě resort uvedl, že „další informace nebudou poskytovány vzhledem k probíhajícímu šetření případu ze strany ÚOOZ.“

Randák nepovažuje variantu, že by propuštění Čechů a údajné požadavky únosců měly spojitost, za pravděpodobnou. „Myslím si, že by ti lidé určitě nebyli propuštěni. To spíš napovídá tomu, že ty dvě události spolu vůbec nesouvisí,“ řekl Randák.

Podle informací serveru Neovlivní.cz byli unesení Češi propuštěni v libanonských horách.

„Nešlo o zásah záchranného komanda. Únosci je propustili bez jakýchkoliv dalších věcí v horách, kde se jim nakonec podařilo kontaktovat bezpečnostní složky a ambasádu,“ říká Sabina Slonková, šéfredaktorka zpravodajství serveru Neovlivní.cz.

Podle posledních informací serveru se osvobozeným Čechům v horách podařilo zastavit kamion, od řidiče pak zatelefonovali a napsali SMS zprávu i do Česka.

Cestovní doklady pěti Čechů nalezla policie v opuštěném autě v údolí Bikáa na východě Libanonu (ilustrační foto) | Foto: Wikimedia Commons CC-BY-3.0

ČTK, ČRo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme