Češi letos stonají více než loni. Do června jich bylo na neschopence přes 940 tisíc

Během první poloviny roku leželo dočasně doma s neschopenkou více než 940 tisíc Čechů. Je to o desetinu více než loni za stejné období. Vyplývá to z nových statistik České správy sociálního zabezpečení. Častěji stonaly ženy.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lékař (ilustrační foto) | Foto: Fotobanka Pixabay | Zdroj: Fotobanka Pixabay

„U 40 % z nich lékaři diagnostikovali nemoci dýchací soustavy. Příčinou dalších zhruba půl milionu ukončených případů dočasné zdravotní neschopnosti byly ostatní diagnózy. Z nich dominovaly zejména nemoci pohybové soustavy,“ přibližuje, z jakých důvodů podepisovali lékaři neschopenky nejčastěji mluvčí České správy sociálního zabezpečení Jana Buraňová.

Průměrně strávili nemocní doma čtyřicet dní. Nejdéle si poleželi lidé s pohybovým onemocněním, hlavně ti s nemocnou páteří.

„Častěji i déle stonaly ženy. Nejvíce neschopenek bylo u věkové skupiny od čtyřiceti do devětačtyřiceti let,“ dodala pro Radiožurnál Buraňová.

Už dříve Senát schválil, že zaměstnanci v delší pracovní neschopnosti budou zřejmě dostávat vyšší nemocenskou. Zatímco teď dostávají zaměstnanci od 15. dne nemoci 60 procent příslušného vyměřovacího základu, nově by se měla dávka postupně zvyšovat - po měsíci nemoci a znovu od 61. dne. Stát zvýšení nemocenské ročně vyjde zhruba na 2,5 miliardy korun.

Zdeňka Trachtová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme