Češi loni opět vyprodukovali víc odpadu, v třídění plastů v Evropě ale vedou

Objem odpadu, který ročně vyprodukuje jeden Čech, neustále stoupá. Přesná data zveřejnil dnes Český statistický úřad. Přesto, že roste podíl vytříděného odpadu, stoupá i jeho objem na skládkách. Například jen v Praze se v loni uložilo víc než čtyřiačtyřicet tun odpadu.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Popelnice

Popelnice | Foto: Khalil Baalbaki

Ve srovnání s ostatními evropskými státy je Česká republika na špici v třídění plastů. Podle Śárky Novákové ze společnosti Ekokom je v celé republice k dispozici víc než dvě stě tisíc popelnic na tříděný odpad.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jiří Hrbek z ČSÚ a místostarostka Prahy 12 Eva Tylová mluví o třídění odpadu ve Světě o druhé na Rádiu Česko.mp3

„Například v roce 2006 vytřídil průměrně každý z nás 27,9 kilogramu odpadu a v roce 2010 to už bylo 36, 6 kilogramu odpadu. Takže i na těchto číslech je vidět, že to postupně narůstá, což je dobře. Češi třídí rádi a v rámci Evropy si vedeme velmi dobře, například ve třídění plastů jsme porazili už i Německo,“ přiblížila.

Podíl vytříděného odpadu sice každým rokem stoupá, roste ale i celkový objem odpadů. Podle Petra Nohavy z Hnutí Duha lepšímu třídění a využití odpadů brání i legislativa tím, že obce a města k tomu přímo nenutí.

„My jako občané můžeme chtít sebevíc třídit, ale musíme k tomu mít možnosti. Způsob, jakým se třídí, si dělá každá obec sama za sebe. Pokud tam nebude ten tlak centrálního řízení, nejsou obce nijak tlačeny, aby se snažily produkci odpadu snížit. Takže ony nemusí vymýšlet nějaké lepší systém, aby produkce byla nižší, protože je k tomu nic netlačí,“ řekl.

Třídění bioodpadů v domácnostech

Petr Nohava vidí problém i v tom, že stále většina domácností nemá možnost třídit bioodpad - například zbytky jídla. Právě bioodpad je přitom největší náplní našich popelnic.

„Ty možnosti třídit bioodpad jsou velmi limitované. Je potřeba začít podporovat domácí kompostování, aby se opravdu recyklace dostala z dnešních zhruba 20 procent na úroveň ostatních úspěšných evropských zemí, jako je Německo či Rakousko,“ uvedl.

„Podpořila bych, aby sběr bioodpadu byl z hlediska obcí povinný,“ uvedla místostarostka Prahy 12 Eva Tylová.

Méně komunálního odpadu

V Česku funguje kolem 200 skládek a jsou zde tři spalovny komunálního odpadu a 24 spaloven nebezpečného odpadu na 10,5 milionu obyvatel.

„Ubylo komunálního odpadu. Dá se říci, že úbytek není velký, nicméně meziročně díky určité hospodářské krizi pochopitelně byla nižší produkce v průmyslových odvětvích i ve stavebnictví, a proto podniky vykázaly podle našeho názoru méně podnikového odpadu,“ řekl Jiří Hrbek z Českého statistického úřadu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Programový ředitel Hnutí Duha Vojtěch Kotecký mluví o třídění odpadu ve Stalo se dnes na Radiožurnálu.mp3

Ubylo také nebezpečného odpadu, a to zhruba o deset procent, což podle něj souvisí s úbytkem komunálního odpadu.

„Česká republika recykluje méně než dvacet procent komunálního odpadu, zatímco třeba v Německu je to více než padesát procent, v Holandsku více než šedesát procent a v belgickém Vlámsku dokonce skoro tři čtvrtiny odpadu,“ uvedl programový ředitel Hnutí Duha Vojtěch Kotecký.

Dodal, že česká republika každý rok zbytečně vyhodí recyklovatelné suroviny asi za tři miliardy korun.

Od roku 2014 má začít platit zákon, který omezí skládkování. Teď se za tunu odpadu platí 500 korun, pak by to byly 2000 korun.

Václava Marešová, Martina Mašková, Jan Richter, Eva Presová, bre Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme