Češi málo využívají internet v mobilu. Surfují nejméně ze všech obyvatel EU

Češi málo využívají internet v mobilních telefonech, surfují dokonce nejméně ze všech obyvatel Evropské unie. Vyplývá to z dat Eurostatu ohledně toho, jak jsou Evropané aktivní na internetu. Připojení k internetu má pak 85 procent evropských domácností a devět z deseti mladých Evropanů holduje sociálním sítím.

Praha (Aktualizováno: 9:51 23. 7. 2017) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mobilní telefon, mobil (ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

„Internet v mobilu nevyužívám. Připojení mám jak na pracovišti, tak doma. V mobilu už ne, protože si myslím, že už by toho bylo příliš,“ říká Jana Dostálová z Prahy a není výjimkou.

Přehrát

00:00 / 00:00

Češi málo využívají internet v mobilu. Surfují nejméně ze všech obyvatel EU. Téma pro Lucii Kocurovou

Češi se podle údajů Eurostatu připojují k internetu přes mobilní telefon nejméně ze všech Evropanů. Zatímco v celoevropském průměru používá svůj telefon k prohlížení internetu 8 z 10 lidí, v Česku je to jen asi něco přes polovinu populace.

Důvodem jsou podle koordinátora digitální agendy Česka Ondřeje Malého vysoké ceny mobilních dat a chytrých telefonů v porovnání s evropskými státy.

„Cena mobilních dat je stále poměrně vysoká v porovnání s ostatními zeměmi Evropské unie a nabídka, kterou český zákazník dostává, je velmi nízká,“ vysvětluje pro Radiožurnál Malý.

S tím souhlasí i mluvčí Českého telekomunikačního úřadu Martin Drtina. „Jediný důvod, proč zde dosud nejsou neomezená data, je obchodní rozhodnutí operátorů. Když se podíváte na sever, na jih i na západ od nás, tak jsou tam státy, kde běžně nabízejí datové přenosy neomezeně,“ doplňuje Drtina.

O neomezená data prý není zájem

Podle ředitele Asociace provozovatelů mobilních sítí Jiřího Grunda je ale na vině zanedbaná infastruktura pevného připojení k internetu a malý zájem spotřebitelů o neomezené datové balíčky.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jak by ovlivnil život Čechů neomezený internet v mobilech? Přiblížil internetový konzultant a publicista Daniel Dočekal

„Realita v České republice je, že zejména starší generace nemají potřebu kupovat si smartphone a do něj si ještě kupovat data. Vystačí si s jednoduchým telefonem, a tudíž data jednoduše nevyužívají,“ přibližuje pro Radiožurnál Grund.

Zákazníkům navíc podle něj současné datové balíčky vyhovují.

„Všichni operátoři dnes v neomezeném tarifu nabízejí nějaký základní balíček dat. Téměř 80 procent zákazníků, kteří tento neomezený balíček mají, tak ani ten 1,5 GB dat nevyužije,“ podotýká ředitel Asociace provozovatelů mobilních sítí.

Větší datové balíčky by ale Češi podle internetového konzultanta a publicisty Daniela Dočekala využili. „Nejzábavnější velikost FUP je 150 MB, což na dnešním mobilním internetu se sociálními sítěmi a fotkami můžete vyčerpat třeba i během 30 sekund,“ poznamenává pro Radiožurnál Dočekal.

Na nového velkého operátora, který by mohl zamíchat s cenami, si ale zákazníci v Česku zřejmě počkají ještě několik let.

Lucie Kocurová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme