Češi musí v žádosti o kanadská víza uvádět víc údajů

Češi musí v žádosti o kanadská víza uvádět víc údajů než občané srovnatelných států Evropské unie. Musí například poskytovat detailnější informace třeba o příjmech partnera, jméno zaměstnavatele, údaje o bydlišti a zaměstnání rodičů nebo výši platů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

fronta žadatelů o kanadská víza | Zdroj: ČTK

České ministerstvo zahraničí se o problému dozvědělo z médií, říká mluvčí resortu Milan Řepka. "Mohu potvrdit, že jsme prvotním šetřením zjistili, že skutečně dochází k disonanci v množství údajů, které jsou vyžadovány od ostatních, to znamená od Bulharska a Rumunska, které jsou členské země Evropské unie a mají také vízovou povinnost vůči Kanadě. Naši občané jsou vystaveni mnohem detailnějším požadavkům na sdělení jejich osobních údajů."

Podle diplomatických dohod by přitom Češi měli mít stejné podmínky jako občané jiných členských států sedmadvacítky. Potvrdil to i kanadský velvyslanec v Praze Michael Calcott. Černínský palác bude chtít během příštího týdne po kanadské straně vysvětlení.

O kanadská víza od jejich úterního znovuzavedení požádalo asi 450 Čechů. Počet zájemců ale postupně klesá. Žadatelé musí mít cestovní pas, který obsahuje biometrické údaje, obdobně jako při cestě do USA.

O vydání víza je možné požádat i poštou. Milan Kovář z českého velvyslanectví v Rakousku popisuje, jakým způsobem lze o vízum zažádat, aniž by žadatel musel jezdit do Vídně, kde Kanaďané víza vyřizují.

"Zatím je to uděláno tak, že je možnost vložit do schránky na kanadském velvyslanectví v Praze tuto žádost s tím, že jejich úkolem potom je, a oni to tak zřejmě budou dělat, dopravit tuto žádost do Vídně, tady ji vyřídí a zase ji vrátí zpátky. Pochopitelně to záleží na době, kdy ten člověk do Kanady odlétá," vysvětlil Kovář.

Klienti cestovních kanceláří budou mít vyřízení víz jednodušší

Vyřízení víz do Kanady pro klienty cestovních kanceláří bude snazší. Se zemí javorového listu se na tom dohodla Asociace českých cestovních kanceláří a agentur. Radiožurnálu potvrdil viceprezident asociace Tomio Okamura.

"Kanadská strana zavedla systém registrací cestovních kanceláří a pro registrované cestovní kanceláře nám víceméně garantuje dobu vyřízení žádosti pro české turisty do 4 dnů."

Podle Okamury tak klienti cestovních kanceláří už nebudou muset pro kanadská víza jezdit do Vídně.

K tématu si můžete také přečíst:
Kanada neotevře na své ambasádě v Praze vízové oddělení
Vláda zavádí protiopatření za kanadská víza
Kanada obnovila víza, Praha chystá reakci a žádá solidaritu EU
Kanada od úterý zavádí víza pro Českou republiku
Kanadská víza pro Čechy zřejmě nebudou, myslí si ministr Kohout
Desítky Romů se vracejí z Kanady zpět domů
Kohout: Kanada rozhodnutí o vízech pro Čechy prozatím odložila
Kanadská víza pro občany ČR jsou na spadnutí

Marika Táborská, Šárka Slezáková, Robert Ferko Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme