Dopad kauzy Facebook? 55 procent Čechů podle průzkumu změní své chování, na síti zůstanou

Víc než polovina českých uživatelů facebooku zvažuje, že na sociální síti změní své chování. Vyplývá to z exkluzivního průzkumu agentury Median pro Český rozhlas. Dotazovaní reagovali na kauzu zneužívání dat firmou Cambridge Analytica.

exkluzivně Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Průzkum pro Český rozhlas: Uvažujete v souvislosti s případy zneužití dat z facebooku o následujících věcech? | Zdroj: Median

Výsledky průzkumu ukazují, že 55 procent Čechů si chce přísněji nastavit soukromí a uvažuje o tom, že už na facebooku nebude sdílet osobní věci.

Facebook zná váš telefonní seznam, oblíbené obchody i minulost. Podívejte se, co zjistíte ze svých dat

Číst článek

Zůstat je rozhodnuto 79 procent respondentů. Z těch co zůstanou, se víc než polovina bude víc zabývat nastavením soukromí a tím, co ze svého soukromí sdílí. 

Podle Daniela Prokopa z Medianu klesne i obecně důvěra v tuto sociální síť. „Důsledky jsou v tom, že té síti přestanete důvěřovat a začnete se na ní chovat méně odvážně a více obezřetně. Může to samozřejmě vést k tomu, že komunikace na facebooku bude nudnější a že se buďto změní charakter sítě, nebo to posílí odchod na jiné sociální sítě – Instagram a jiné typy.“

Přehrát

00:00 / 00:00

O facebooku s ředitelem sekce bezpečnosti v Národní agentuře pro komunikační a informační technologie (NAKIT) Vladimírem Rohelem a datovým novinářem Michalem Zlatkovským.

Přímo o odchodu z facebooku uvažuje podle průzkumu Medianu 17 procent Čechů. V průzkumu odpovídalo přes tisíc respondentů starších 18 let, sběr dat se uskutečnil ve dnech 26. a 27. března.

Cambridge Analytica je konzultační politická firma, která se dostala k údajům o 50 milionech lidí na facebooku. Ovlivnila až 200 voleb v zemích po celém světě. Podle výpovědi jednoho z informátorů působila i v Česku.

Veronika Hlaváčová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme