Dopad kauzy Facebook? 55 procent Čechů podle průzkumu změní své chování, na síti zůstanou

Víc než polovina českých uživatelů facebooku zvažuje, že na sociální síti změní své chování. Vyplývá to z exkluzivního průzkumu agentury Median pro Český rozhlas. Dotazovaní reagovali na kauzu zneužívání dat firmou Cambridge Analytica.

exkluzivně Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Průzkum pro Český rozhlas: Uvažujete v souvislosti s případy zneužití dat z facebooku o následujících věcech? | Zdroj: Median

Výsledky průzkumu ukazují, že 55 procent Čechů si chce přísněji nastavit soukromí a uvažuje o tom, že už na facebooku nebude sdílet osobní věci.

Facebook zná váš telefonní seznam, oblíbené obchody i minulost. Podívejte se, co zjistíte ze svých dat

Číst článek

Zůstat je rozhodnuto 79 procent respondentů. Z těch co zůstanou, se víc než polovina bude víc zabývat nastavením soukromí a tím, co ze svého soukromí sdílí. 

Podle Daniela Prokopa z Medianu klesne i obecně důvěra v tuto sociální síť. „Důsledky jsou v tom, že té síti přestanete důvěřovat a začnete se na ní chovat méně odvážně a více obezřetně. Může to samozřejmě vést k tomu, že komunikace na facebooku bude nudnější a že se buďto změní charakter sítě, nebo to posílí odchod na jiné sociální sítě – Instagram a jiné typy.“

Přehrát

00:00 / 00:00

O facebooku s ředitelem sekce bezpečnosti v Národní agentuře pro komunikační a informační technologie (NAKIT) Vladimírem Rohelem a datovým novinářem Michalem Zlatkovským.

Přímo o odchodu z facebooku uvažuje podle průzkumu Medianu 17 procent Čechů. V průzkumu odpovídalo přes tisíc respondentů starších 18 let, sběr dat se uskutečnil ve dnech 26. a 27. března.

Cambridge Analytica je konzultační politická firma, která se dostala k údajům o 50 milionech lidí na facebooku. Ovlivnila až 200 voleb v zemích po celém světě. Podle výpovědi jednoho z informátorů působila i v Česku.

Veronika Hlaváčová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme