Češi nechtějí lék, kterým chtěla Kuba splácet dluh. Byli bychom pokusní králíci, řekl ministr

Česko nemá zájem o kubánský lék pro pacienty s cukrovkou, kterým chtěla Kuba splácet dluh, jenž vůči Česku má, informoval ministr zdravotnictví Miloslav Ludvík z ČSSD. Lék nemá registraci v Evropské unii a podle Ludvíka mu chybí i srovnání s existujícími preparáty. Naopak zájem o dodávky na Kubu mají některé české zdravotnické firmy.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Miloslav Ludvík

Miloslav Ludvík | Foto: Filip Jandourek

Lék Heberprot-P, který Kuba nabídla jako splátku za svůj dluh, se používá při léčbě takzvané diabetické nohy, kdy pacientům hrozí amputace. Slovenská média nedávno informovala o tom, že Slovensko se rozhodlo lék z Kuby nabídnout svým pacientům. Dodávka by rovněž měla být součástí vyrovnání dluhu z minulosti.

Kubánci obvykle loví státní wifi. Vláda teď zkušebně zavádí internet do dvou tisíc domácností

Číst článek

„Když jsem se na místě seznámil se situací, rozhodl jsem se, že budeme opatrnější," řekl Ludvík. Podle něj lék několik let čeká na registraci v EU. Aby mohl být používán v české klinické praxi, musela by kubánská strana podle mluvčí Ústavu pro kontrolu léčiv Lucie Přinesdomové doložit veškeré informace týkající se jakosti, účinnosti a bezpečnosti daného léčivého přípravku v souladu s českou, respektive unijní legislativou. Požadovanou dokumentaci ale Kuba nedodala.

„Tuším, že chybí třetí fáze klinického zkoušení, a navíc tam není srovnání s existujícími preparáty. Mně se moc nechtělo jít do situace, kdy budou Češi tak trochu pokusní králíci," doplnil Ludvík. Jinou nabídku na splacení dluhu, která by se týkala dodávek ve zdravotnictví, česká strana nedostala. Kubánský dluh ke konci roku 2015 činil v civilních úvěrech přes 6,9 miliardy korun.

Kuba by mohla dluh splácet rumem

Na Kubu pojede v druhé polovině března ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL). I když se v minulosti hovořilo o tom, že by dluh mohl být splácen prostřednictvím dodávek rumu, Jurečka o této možnosti jednat nehodlá.

„Toto není téma, které by tam řešil ministr zemědělství. Tato témata řeší ministerstvo zahraničí, případně průmyslu a obchodu a ministerstvo financí. Nemám v plánu toto téma tam otvírat," řekl. S ministrem by ale na Kubu zástupci financí jet měli, dodala mluvčí ministerstva zemědělství Markéta Ježková. „Konkrétní informace včetně případného seznamu nabízených položek, pokud bude část dluhu řešena touto formou, jsou v tuto chvíli předčasné," dodala mluvčí.

České zdravotní firmy chtějí na Kubu dovážet své výrobky

Součástí delegace, která s Ludvíkem v únoru navštívila Kubu, byli zástupci českých zdravotnických firem, kteří by měli o obchod s Kubou zájem.

Porušování lidských práv na Kubě pokračuje. Úřady zatkly desítky lidí, aby nemohli demonstrovat

Číst článek

Firma Linet, která v minulosti přes Kubu dodávala lůžka do Venezuely, by se ráda podílela na obnově vybavení kubánských nemocnic. „Kuba je trh, který se bude rozvíjet. Jsem přesvědčen, že Linet má své místo ve vývoji kubánského zdravotnictví," řekl obchodní ředitel Linet Petr Foit. Kuba má podle něj 34 000 lůžek, česká firma by na trh ráda dodala mnoho svých výrobků. Dojednání kontraktu ale podle Foita může trvat minimálně rok.

Kubánská strana podle zástupců firmy Ella-CS projevila zájem i o dodávky stentů pro trávicí systém, které královéhradecká firma vyrábí. „Kuba je pro nás zajímavá, protože tam studuje nebo se specializuje řada lékařů z Latinské Ameriky, kteří by přišli do kontaktu s našimi výrobky," řekla Iva Tobiášková, produktová specialistka pro Latinskou Ameriku. O konkrétních dodávkách firma s kubánskou stranou nejednala. „O náš konkrétní výrobek na Kubě je zájem, ale ukáže se, jak je skutečný," dodala.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme