Češi nechtějí upřednostnit čínské investice před ochranou lidských práv, ukázal průzkum pro ČRo

Čínské vlajky v ulicích, billboardy, Terakotová armáda na Vltavě a 21 dělostřeleckých salv. To vše je připraveno kvůli první návštěvě čínského prezidenta, který dnes přiletí do Prahy. Názor na rozšiřování čínských investic na našem území Češi podle průzkumu společnosti Median pro Český rozhlas nemají jednotný. Shodují se ale, že Česko nemá ustoupit od obhajoby lidských práv.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Čínská banka Zheshang

Čínská banka Zheshang | Zdroj: Reuters

„To je jasné, že by se to mělo kritizovat. Jakékoli omezování lidských práv by se mělo kritizovat,“ myslí si mladá žena. „O porušování lidských práv by se mělo mluvit. Investice nejsou tak důležité jako lidská práva,“ přidává se muž. „Vždycky jde jen o peníze, nedělám si žádné iluze, prostě budeme vstřícní k Číně,“ dodává další.

Přehrát

00:00 / 00:00

Podle průzkumu spol. Median pro ČRo si více než polovina Čechů myslí, že by ČR neměla kvůli čínským investicím přestat hájit lidská práva

Většina náhodně oslovených lidí redaktorem Českého rozhlasu říká, že by Česko nemělo ustoupit od kritiky porušování lidských práv v Číně, i když Číňané investují v tuzemsku desítky miliard korun. A potvrzuje to i průzkum společnosti Median pro Český rozhlas.

„Jediné, v čem se dvě skupiny odmítačů a vítajících shodují, je, že bychom jako Česká republika neměli rezignovat na kritiku nedodržování lidských práv v Číně kvůli investicím. To si myslí většina lidí, kteří investice vítají a samozřejmě drtivá většina těch, kteří se jich obávají,“ vysvětluje sociolog Daniel Prokop, proč v průzkumu 64 procent Čechů klade důraz na to, aby Česko kritizovalo porušování lidských práv.

Průzkum - čínské investice | Foto: Český rozhlas Median

Spolupráci s Čínou například odsuzuje šéf Liberálně ekologické strany Martin Bursík. Prezident Miloš Zeman a někteří další politici podle Bursíka rezignovali na ochranu lidských práv v zahraničí.

„Bourá základní kameny, na kterých byla vystavěna naše polistopadová demokracie. My jsme udělali zkušenost v komunismu. Zažili jsme, jak je důležité, když západní demokracie podporovaly vězně a žádaly propuštění politických vězňů,“ uvádí Bursík.

Čínský rozhlas vysílá už půl století i v češtině. Hlavně propagandu

Číst článek

Podle hradního mluvčího Jiřího Ovčáčka je důležité, jakou formou se o lidských právech diskutuje:

„Hovořit o lidských právech mezi čtyřma očima je účinné. Vykřikovat něco v televizi nebo popřípadě vyvěšovat nějaké velkoplakáty není účinné a lidským právům nepomůže,“ míní Ovčáček.

Průzkum - čínské investice | Foto: Český rozhlas Median

Průzkum se zaměřil i na čínské investice. Třetina Čechů se bojí většího vlivu v oblastech bankovnictví, energetiky nebo spotřebního zboží.

„Relativně nahoře skončilo spotřební zboží. Kdyby sem například Číňané investovali do nějakých továren, které vyrábí spotřební zboží. Podle mě to nese nějaký sentiment toho, že toto zboží vyráběné Čínou je nekvalitní. Hodně lidí to uvádí jako oblast, kam by nechtěli, aby Čína investovala,“ upřesňuje sociolog Prokop.

Do Prahy přiletěl čínský prezident, poprvé v české i československé historii

Číst článek

Podle hlavního ekonoma finanční skupiny Roklen Lukáše Kovandy ale nebude mít vliv na kvalitu zboží to, jestli budou mít Číňané zastoupení v Česku.

„Myslím si, že ve spotřebním zboží je zcela jedno, jakým způsobem je majetkově zastoupena čínská strana v českém ekonomickém prostředí, protože tam velkou roli hrají vzájemné obchodní vztahy. Pokud se Češi obávají nějakého nekvalitního zboží, tak to neovlivní to, do jaké míry budou Číňané zastoupeni v České republice,“ říká Kovanda.

Průzkum - čínské investice | Foto: Český rozhlas Median

A v jakých sektorech bych Češi naopak uvítali čínské peníze? Podle průzkumu hlavně v dopravě, infrastruktuře nebo sportu. Nemalá část respondentů ale také uvedla, že o žádné takové oblasti neví.

„Zatím Číňané příliš neodkryli karty. Není jasné, zda jsou v roli investorů, kteří kupují trofejní aktiva, jako je fotbalový klub nebo pivovar, nebo jestli tu jsou v roli dlouhodobých strategických investorů, kteří budou vnímat Českou republiku jako dlouholetou bránu do Evropy, kde se budou podílet na výstavbě infrastruktury, což pochopitelně není tak trofejní aktivum,“ dodává Kovanda.

Na trasu mezi letištěm a Hradem se podle očekávání vrátily čínské vlajky

Číst článek

Jaroslav Gavenda Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme