Češi nejsou mezi oběťmi útoku v Manchesteru, oznámilo ministerstvo

Čeští občané nejsou mezi oběťmi ani zraněnými pondělního útoku v severoanglickém Manchesteru. Informovalo o tom české ministerstvo zahraničních věcí.

Manchester/Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lidé v centru Manchesteru přinášeli svíčky, vzkazy a květiny, aby uctili památku oběti pondělního útoku.

Lidé v centru Manchesteru přinášeli svíčky, vzkazy a květiny, aby uctili památku oběti pondělního útoku. | Zdroj: Reuters

„Podle informací naší ambasády v Londýně nejsou mezi oběťmi ani zraněnými pondělního útoku v Manchesteru čeští občané," oznámilo české ministerstvo zahraničních věcí na sociální síti Twitter.

Oběti útoku v Manchesteru. Mezi mrtvými je polský pár i osmiletá dívka

Číst článek

České velvyslanectví podle mluvčí resortu Ireny Valentové vychází z informací britské policie, které by se již neměnily měnit.

Londýnská ambasáda pro české občany zřídila zvláštní telefonickou linku, kterou mohli využít, pokud postrádali někoho ze svých příbuzných nebo potřebovali získat informace související s útokem. „Obrátili se na nás tři lidé s tím, že někoho pohřešují," řekla Valentová.

Londýnská ambasáda pro české občany zřídila zvláštní telefonickou linku +44/77 6968 2442, kterou mohli využít, pokud postrádali někoho ze svých příbuzných nebo potřebovali získat informace související s útokem. „Obrátili se na nás tři lidé s tím, že někoho pohřešují," řekla Valentová.

Útok odsoudili světoví i čeští politici. Na britské ambasádě v Praze jsou ve středu k dispozici kondolenční knihy, ve kterých může svou soustrast vyjádřit česká veřejnost. V noci byla na znamení solidarity s Londýnem nasvícena v britských barvách pražská Petřínská rozhledna i další památky a budovy po celém světě.

Útok v Manchesteru

Halou v severoanglickém Manchesteru otřásla krátce po koncertu americké zpěvačky Ariany Grande v pondělí o půl jedenácté místního času exploze. Dvaadvacetiletý Brit libyjského původů Salman Abedi odpálil před halou podomácku vyrobenou bombu.

Při útoku zahynulo 22 lidí. Americká zpěvačka je oblíbená zvláště u dětí a dospívajících. Mezi mrtvými jsou tak i dívky ve věku osm, patnáct a osmnáct let.

Velká Británie zvýšila stupeň ohrožení na kritický. Policii bude podle potřeby pomáhat armáda

Číst článek

Polský ministr zahraničí Witold Waszczykowski pak ve středu oznámil, že mezi oběťmi je i polský pár. „Rodiče si přišli po koncertě vyzvednout své dcery. Bohužel máme informace, že jsou mrtví. Děti jsou ale v bezpečí," řekl Waszczykowski polskému rádiu RMF FM.

Policie potvrdila, že zranění utrpělo celkem 120 lidí, 59 z nich muselo být převezeno do nemocnic. V kritickém stavu zůstává podle Sky News dvacet lidí.

Vyšetřování pokračuje, policisté se dál snaží zjistit, jestli atentátník jednal sám, nebo byl součástí širší teroristické sítě.

ako Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme