Česko 1:0 Rakousko

Češi nejsou na přímou volbu prezidenta připravení, míní socioložka Šiklová

Senátoři by dnes mohli rozhodnout o přímé volbě prezidenta. Návrh má šanci, zřejmě se pro něj vysloví minimálně celá ČSSD i část ODS. Je ale společnost připravená na odpovědnost volit hlavu státu? Socioložka Jiřina Šiklová míní, že nikoliv.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jiřina Šiklová | Foto: Katka Brezovská | Zdroj: Český rozhlas

„Lidé neznají ani principy naší Ústavy, totiž že prezident neměl nikdy u nás příliš velké pravomoci. Takže obviňování prezidentů, ať už Masaryka nebo Beneše nebo Havla v poslední době, je úplně zbytečné,“ říká Jiřina Šiklová.

Připravení na změnu podle ní nejsou ani samotní politici a politický systém jako takový.

Přehrát

00:00 / 00:00

Socioložka Jiřina Šiklová mluvila o výhradách k přímé volbě prezidenta v Dopoledním Radiožurnálu

„Oni se přece nebudou chtít dobrovolně vzdávat moci ve prospěch prezidenta. My nemáme prezidentský systém, ten je v Americe, pak musí být úplně jinak nastaveny všechny ostatní úřady. Vlastně tady nemáme tyto možnosti a lidé si to myslí, že prezident, když si ho oni sami zvolí, bude jakýsi dohled nad politickými stranami, o které oni nestojí nebo je kritizují. Nebude to tak,“ podotýká socioložka.

Problémem přímé volby prezidenta vidí také v tom, že si uchazeč o tuto funkci musí svou kandidaturu zaplatit. „Buďto mu zaplatí nějaká politická strana, nebo co je ještě horší, nějaká neviditelná lobbistická skupina, a to mohou být jedině někteří lidé z průmyslu. Lidé si toto neuvědomují, že každý plakát stojí tisíce a tisíce,“ upozornila Jiřina Šiklová.

Lucie Výborná, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme