Češi nemají na válku jednoznačný názor

V exkluzivním bleskovém průzkum pro Český rozhlas a Českou televizi agentura STEM zjišťovala názory veřejnosti na zahájený vojenský útok proti režimu Saddáma Husajna v Iráku. Výsledky jsou založeny na odpovědích 693 občanů starších 18 let na území celé České republiky. Dotazováni byli během osmi hodin čtvrtečního odpoledne.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

grafy

grafy | Foto: Jan Rosenauer

V průzkumu byly zjišťovány názory na šest otázek:

1. Víte o tom, že dnes v ranních hodinách byl zahájen vojenský útok na Irák?
2. Schvalujete tento vojenský útok proti režimu Saddáma Husajna?
3. Myslíte si, že odstranění Saddáma Husajna zvýší bezpečnost ve světě?
4. Myslíte si, že by se česká armáda měla do konfliktu v Iráku zapojit aktivněji?
5. Souhlasíte s postojem české vlády k situaci v Iráku?
6. Je podle Vás OSN schopna vyřešit krizovou situaci v oblasti Perského zálivu?"

Konečné výsledky se od již dříve zveřejněných předběžných údajů v zásadě vůbec neliší. Pouze se snížily některé rozdíly mezi jednotlivými skupinami obyvatel. Například informovány o zahájení útoku jsou v konečných výsledcích všechny věkové skupiny obyvatel stejnou měrou. U některých postojů, jako je třeba souhlasu s útokem na Irák, se naopak prohloubily rozdíly dané politickou orientací.

Obecně platí:
- Informace o zahájení útoku proti Iráku měla v den zahájení útoků jednoznačná většina české veřejnosti.
- Nadpoloviční většina občanů ČR nesouhlasí s vojenským útokem proti Iráku. Útok schvaluje čtvrtina populace, pětina obyvatel si není jistá.
- Lidé většinou nepředpokládají, že by likvidace Saddáma Husajna zvýšila bezpečnost ve světě. Zvýšení bezpečnosti očekávají častěji lidé pravicové orientace.
- Aktivnější zapojení české armády do vojenské akce proti Iráku veřejnost většinou odmítala.
- Názor na postoj české vlády k situaci v Iráku není jednoznačný, polovina jej schvaluje, druhá polovina naopak odmítá.
- O tom, že by OSN byla schopna vyřešit krizi v oblasti Perského zálivu, pochybují téměř dvě třetiny obyvatel ČR.

Téměř všichni dotázaní občané včera věděli o tom, že "dnes v ranních hodinách byl zahájen vojenský útok na Irák". Mírně vyšší míra informovanosti je mezi lidmi s vyšším vzdělání.

Otázka "Schvalujete tento vojenský útok proti režimu Saddáma Husajna" dělí obyvatel na dvě poloviny. Poněkud větší část (55 %) s útokem nesouhlasí. V druhé polovině podporuje útok 26 % a rozhodnout se neumí 19 % populace. Odpor proti útoku se stupňuje s věkem. Rovněž lidé s vysokoškolským vzděláním a sympatizanti KSČM jsou častěji proti akci v Iráku. Útok naopak častěji schvalují příznivci ODS a US-DEU.

Mírně nadpoloviční většina veřejnosti (57 %) neočekává, že "odstranění Saddáma Husajna zvýší bezpečnost ve světě". Odlišná stanoviska zastávají lidé s různou politickou orientací. Stoupenci ODS a US-DEU se častěji domnívají, že se bezpečnost ve světě po skončení konfliktu v Iráku zvýší, opačný názor zastávají častěji sympatizanti KSČM.

Výrazná většina veřejnosti odmítá názor, že "by se česká armáda měla do konfliktu v Iráku zapojit aktivněji". Větší účast našich vojenských jednotek v boji s Irákem požaduje pouze 19 % občanů. Jde častěji o mladší občany, muže a příznivce ODS a US-DEU. Mezi lidmi, kteří schvalují vojenský úrok proti Iráku, je 53 % těch, kteří podporují aktivnější účast našich vojáků v konfliktu.

Česká veřejnost se neshoduje na jednoznačném hodnocení postoje vlády ČR k aktuální situaci v Iráku. Necelá polovina občanů "souhlasí s postojem české vlády k situaci v Iráku", polovina vyjadřuje nesouhlas. V žádné skupině obyvatel nepřevažuje jeden či druhý názor.

Podle dvoutřetinové většiny obyvatel není "OSN schopna vyřešit krizovou situaci v oblasti Perského zálivu". Ani v tomto ohledu nejsou významné rozdíly mezi různými skupinami populace.

Podrobné grafy názorů veřejnosti naleznete ve FOTOGALERII.

Jan Rosenauer, STEM Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme