Češi nemají své banky v lásce, tvrdí Lidové noviny

Poslanecká sněmovna dnes mimořádně projedná zákon o snížení daní pro lidi s nízkými a středními příjmy. V této souvislosti Hospodářské noviny přinášejí srovnání, jak se daně změnily za vlád Vladimíra Špidly, Stanislava Grosse a Jiřího Paroubka. V zahraničí je některé zboží levnější, konstatuje Mladá fronta Dnes. Transparency International v dnešním Právu popřela prohlášení šéfa ODS Mirka Topolánka, že jeho strana připravila právě s touto organizací nový zákon o veřejných zakázkách. Evropská komise provedla průzkum o spokojenosti klientů s bankami v zemích EU. Jak píší Lidové noviny, Češi nemají své banky v lásce.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

domácí tisk

domácí tisk | Foto: Alena Palečková

Hospodářské noviny mapují - v souvislosti s parlamentním projednáváním zákona o snížení daní pro lidi s nízkými a středními příjmy - jak vlády Vladimíra Špidly, Stanislava Grosse a Jiřího Paroubka daně proměnily. Zjistily, že na koaličních vládách prodělali lidé s příjmy 30 až 54 tisíc korun měsíčně. Stejně jako všichni ostatní platí státu více na DPH za nákup zboží a služeb. Už se však na rozdíl od ostatních nedočkali výhod. Vyšší plat než třicet tisíc korun má jen devět procent zaměstnanců. Platí ale téměř třetinu všech daní z příjmů, které stát vybere od zaměstnanců. Jako voliči jsou tedy pro politiky velmi malou cílovou skupinou. Jako plátci daní naopak velmi významnou.

Mladá fronta Dnes se vrací ke svému šetření o nakupování v cizině. Reportéři při něm zjistili, že Češi mohou při nákupech v Rakousku nebo Německu ušetřit stokoruny - kromě hudby a kosmetiky je levnější zejména oblečení. Šéf českého zastoupení jednoho oděvního řetězce Aleš Drábek deníku vysvětluje, že firmy mají v každé zemi vlastní cenovou politiku. V Německu je tlak obrovské konkurence a z toho důvodu se tam zlevňuje často až za hranice ziskovosti. V Česku jsou jiné náklady - například daň z přidané hodnoty za nájmy je vyšší než v Německu, i doprava je dražší. Roli hraje i malý trh. Ceny ale mohou jít dolů - tím, jak budou lidi bohatší, bude se otevírat víc obchodů a s rostoucím obratem se sníží ceny. Jednou budou ceny po celé Evropě stejné.

Představitelé nevládní protikorupční organizace Transparency International podle deníku Právo popřeli nedávné prohlášení šéfa ODS Mirka Topolánka, že jeho strana připravila právě s touto organizací nový zákon o veřejných zakázkách. Transparency International prý sama připravila jeden pozměňovací návrh k vládnímu návrhu zákona o zadávání veřejných zakázek, který by celou předlohu upřesnil. Nyní se tento návrh budou snažit protlačit přes poslance různých stran.

Češi nemají své banky v lásce. Lidové noviny citují z průzkumu Evropské komise, který zkoumal pocity lidí přicházejících řešit osobní finance do banky. Podle šetření se na prvních třech místech umístily nálady jako komplikace, deprese a také strach. Podle analytiků je důvodem neznalost oblasti bankovnictví, mnoho Čechů ani neví, jak banka funguje.

Pět dívek mladších 15 let léčených v Městské nemocnici v Litoměřicích obvinilo jednoho z lékařů, že je sexuálně obtěžoval. Jak zjistila Mladá fronta Dnes, policie už případ vyšetřuje a hledá případné další oběti. Odborník na dětské plicní choroby v nemocnici ale stále pracuje, ředitel o tom nevěděl a proto věc nijak neřešil.

Deník Právo píše, že stovky kamer sledují v ulicích českých měst chování řidičů. Výsledky jsou katastrofální - policie hlásí tisíce přestupků - jízdy na červenou, vysokou rychlost, nedání přednosti v jízdě. Radnice jsou zaskočeny - magistrátní úředníci nejsou schopni všechny prohřešky řešit. Přitom podle zákona není možné některé řidiče pokutovat a jiné ne.

Marián Vojtek, Lenka Buriánková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme