Češi nevěří, že mohou ovlivnit dění v EU

Jen šestina Čechů si myslí, že mohou nějakým způsobem ovlivnit dění v Evropské unii. Společně s občany Lotyšska a Británie je to nejméně ze všech zemí pětadvacítky. Vyplývá to z nejnovějšího průzkumu tazvaného Eurobarometru, který stejné otázky klade respondentům v celé unii.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Evropská unie

Evropská unie | Foto: europa.eu.int

"Je to odraz politické debaty, která se o EU v České republice vede," domnívá se šéf agentury Factum Invenio Jan Herzmann, který dnes výsledky Eurobarometru představil.

Svou roli podle něj hraje také menší velikost Česka v rámci unie a s tím logicky spojený menší vliv. Nejvíc v sílu svého hlasu věří lidé v Nizozemsku a ve Francii.

Eurobarometr také ukázal, že za největší domácí problém čeští občané nyní považují zdravotnictví a nezaměstnanost. "Zdravotnictví je v současné době v České republice na první příčce žebříčku ožehavých problémů a v tom jsme svým způsobem v Evropské unii unikátní," podotkl Herzmann.

Třetí místo zaujímá kriminalita, kterou za největší problém považuje třetina Čechů, na čtvrtém je ekonomická situace, jež jako hlavní potíž České republiky vnímá pětina jejích obyvatel. Průměrně v celé EU lidé přikládají hospodářství větší význam, společně s terorismem a problematikou imigrace.

Obyvatelé Česka si podle Herzmanna myslí, že tyto problémy se jich tolik netýkají. Obrannou, bezpečnostní a zahraniční politiku by proto klidně svěřili do kompetencí Bruselu, zatímco o daních, sociální péči a zdravotnictví mají podle nich nadále rozhodovat politici v Praze.

Češi jsou také skeptičtí v otázce případného přijetí nových členů. Nejmenší podporu u nich má Turecko, Ukrajina a Albánie. Podle Herzmanna se obávají, že by jim chudší národy vzaly evropské dotace. Mezi novými členy unie by občané Česka nejraději viděli Nory, Švýcary či Islanďany.

Členství Česka v EU v současnosti podporuje 44 procent jeho občanů, což je o pět procent méně než loni na jaře. Pokles důvěry byl zaznamenán po celé Evropě, zčásti zřejmě také kvůli odmítnutí euroústavy ve Francii a Nizozemsku a sporu o unijní rozpočet. Nejvíce je EU populární v Lucembursku, Irsku a Nizozemsku, nejméně ve Švédsku, Rakousku a Británii.

Martin Hromádka, Vít Dvořák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme