Češi o Velikonocích nejčastěji cestují do Alp a k mořím, velkoměstům se vyhýbají

Na 60 tisíc českých turistů tráví Velikonoce v zahraničí. Letos poprvé mají díky svátečnímu Velkému pátku na cestování hned čtyři dny volna. Na rozdíl od předchozích let dávají přednost pobytům na klidnějších místech a vyhýbají se velkoměstům, která nepovažují za zcela bezpečná. Tragické události v Bruselu jejich obavy potvrzují.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

čekání na odlet

čekání na odlet | Foto: Jan Rosenauer

Na Velikonoce čeští turisté tradičně vyjížděli na prodloužené víkendy do evropských metropolí. Letos je tomu jinak.

„Už jenom na Velikonocích je vidět změna od městské turistiky a eurovíkendů směrem k turistice lyžařské, lázeňské a k turistice, která směřuje spíše na klidnější místa,“ říká Michal Tůma z agentury Invia, která prodává zájezdy tří stovek cestovních kanceláří.

Přehrát

00:00 / 00:00

Češi letos o Velikonocích vyměnil Paříž za Budapešť, zjistil reportér Jaroslav Sklaický

„Loni na Velikonoce byl nejprodávanějším zájezdem poznávací zájezd do Paříže, a to 18 procent. Letos jenom 5 procent,“ dodává. Paříž letos Češi vyměnili za klidnější Budapešť.

„Z evropských metropolí vede Budapešť a termální lázně. Dalším oblíbeným cílem jsou antické památky v Římě. A v neposlední řadě třeba i celoroční stálice Londýn,“ potvrzuje Simona Fischerová z CK Fischer.

Na letošní Velikonoce Invia ve srovnání s loňskem prodala dvojnásobek zájezdů.

„Téměř 40 procent zájezdů, které jsme prodali na letošní Velikonoce, jsou lyžařské zájezdy do Alp. Lyžovat se jezdí více do Rakouska a Itálie. Zhruba dalších 40 procent jsou pobytové zájezdy u moře,“ uvádí Michal Tůma.

„Tam je na prvním místě Egypt, který je letos o dost levnější, než byl loni. Egypt bojuje cenou, a proto se 9 procent našich zákazníků rozhodlo strávit Velikonoce u moře v Egyptě. Na dalším místě jsou Spojené arabské emiráty, Kapverdské a Kanárské ostrovy.“

Oblíbenou velikonoční destinací je také Dubaj. Podle hotelového vyhledavače Trivago tam Češi stráví nejdelší prázdniny, až 6 dnů.

Cizince naopak lákají Velikonoce v Česku

Celkem podle Kateřiny Petříčkové z Asociace českých cestovních kanceláří a agentur tráví v zahraničí Velikonoce kolem 60 tisíc Čechů. Turisté ale jezdí i opačným směrem - ze zahraničí do Česka, hlavně do Prahy.

„Očekáváme přibližně 240 tisíc turistů. Už jsme tady od pondělí mohli vidět celou řadu skupin i jednotlivců, kteří přijeli. Nejvíce přijíždějí Němci a Evropané vůbec, to znamená lidé z okolních států,“ řekla ředitelka Pražské informační služby Nora Dolanská.

Podnikatelé se tak mohou těšit na vyšší příjmy. „Turisté utratí asi 1600 korun denně. To je ovšem průměr. Samozřejmě některé národnosti utrácejí kolem pěti, osmi tisíc a někteří jsou spořiví.“

„Ale mají o Velikonocích možnost utrácet víc, protože je tady daleko větší sortiment zboží. Vajíčka – to je velká atrakce, mohou je odvézt domů jako suvenýr,“ poznamenala Dolanská.

Jaroslav Skalický, mkp Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme