Češi obvinění v Řecku ze špionáže odlétají k soudu. Věříme ve spravedlnost, říkají

Do Řecka v pondělí odletí dvojice českých herních vývojářů, kteří čelí obvinění ze špionáže. Martina Pezlara a Ivana Buchtu zatkli na ostrově Limnos v roce 2012, protože si podle řeckých úřadů fotili vojenské objekty. Dvojice to ale popírá a tvrdí, že na ostrově byla jen na dovolené.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Justice | Foto: pixabay.com

"Já můžu říct, že nelituju ničeho, protože nic co jsem udělal nepovažuju za špatné. vědomě jsem nechtěl porušit nic," řekl Pezlar v roce 2013 v pořadu Host Radiožurnálu.

"Věříme ve spravedlivý rozsudek řeckého soudu a doufáme, že se již brzy budeme moci vrátit k běžnému rodinnému i pracovnímu životu," uvedli nyní oba muži.

'Dodnes nevíme, co vlastně bylo na našich fotkách tak závadného'

Číst článek

Dopisem s prosbou o podporu ze strany státu se obrátili na českého premiéra Bohuslava Sobotku a ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka. Ministerstvo bylo oběma občanům nápomocno už při jejich zadržení před pěti lety, řekla ČTK jeho mluvčí Michaela Lagronová.

"Věříme, ze soud pro oba české občany dopadne dobře a samozřejmě jsme připraveni být jim nápomocni, když budou potřebovat jakoukoli pomoc," uvedla.

Petici podepsaly desetitisíce lidí

Soudní líčení je naplánované na středu ve městě Mytilini na ostrově Lesbos. Dvojici Čechů za špionáž hrozí v krajním případě až dvacetiletý trest.

V řecké vazbě hned po zatčení strávili čtyři měsíce, o jejich návrat do Česka tehdy usilovala česká diplomacie i veřejnost. Petici za propuštění dvojce podepsalo na 21 000 lidí. Oba Češi se nakonec dostali na svobodu na kauci, která dohromady přesáhla půl milionu korun.

Matěj Štýs Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme