Češi odsouzení v zemích EU už nebudou v Česku považováni za bezúhonné

Do trestního rejstříku se ode dneška začnou zapisovat i tresty, které Čechům uloží soudy v ostatních zemích Evropské unie. Tuto změnu zavádí část novely zákona o rejstříku trestů, která nově začíná platit.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

obviněný, obžalovaný, soud (ilustrační foto) | Zdroj: ČTK

Až doposud byla praxe taková, že pokud byl občan České republiky odsouzen za nějaký trestný čin v jiné zemi, zůstával jeho trestní rejstřík stále čistý.

Informace o jeho dřívější trestné činnosti v zahraničí pak soudy získávaly jen na požádání.

Přehrát

00:00 / 00:00

Nová pravidla pro zápis v rejstříku trestů přiblížil Jan Herget

Nové pravidlo ovšem platí jen pro činy, které jsou trestné i v Česku, a týká se pouze soudů v rámci Evropské unie.

Na české pachatele trestné činnosti v okolních státech už naše justice nebude pohlížet jako na bezúhonné občany, ale jako na recidivisty.

Novela zákona, která zmíněnou změnu zavádí, vyplývá ze směrnice Evropské unie a sjednocuje práci s informacemi z rejstříku trestů.

Výhodou je, že tato změna umožní lepší postihování trestné činnosti, která se děje napříč celou Evropou. Klasickým příkladem je třeba obchod s kradenými auty.

Novela upravuje také zkušební dobu při podmíněném propuštění lidí z vězení. Za přečin může soud uložit až tříletou zkušební dobu, a když je podmínečně propuštěn pachatel zločinu, může zkušební doba trvat jeden rok, ale i sedm let.

Jan Herget Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme