Češi odsouzení v zemích EU už nebudou v Česku považováni za bezúhonné

Do trestního rejstříku se ode dneška začnou zapisovat i tresty, které Čechům uloží soudy v ostatních zemích Evropské unie. Tuto změnu zavádí část novely zákona o rejstříku trestů, která nově začíná platit.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

obviněný, obžalovaný, soud (ilustrační foto)

obviněný, obžalovaný, soud (ilustrační foto) | Zdroj: ČTK

Až doposud byla praxe taková, že pokud byl občan České republiky odsouzen za nějaký trestný čin v jiné zemi, zůstával jeho trestní rejstřík stále čistý.

Informace o jeho dřívější trestné činnosti v zahraničí pak soudy získávaly jen na požádání.

Přehrát

00:00 / 00:00

Nová pravidla pro zápis v rejstříku trestů přiblížil Jan Herget

Nové pravidlo ovšem platí jen pro činy, které jsou trestné i v Česku, a týká se pouze soudů v rámci Evropské unie.

Na české pachatele trestné činnosti v okolních státech už naše justice nebude pohlížet jako na bezúhonné občany, ale jako na recidivisty.

Novela zákona, která zmíněnou změnu zavádí, vyplývá ze směrnice Evropské unie a sjednocuje práci s informacemi z rejstříku trestů.

Výhodou je, že tato změna umožní lepší postihování trestné činnosti, která se děje napříč celou Evropou. Klasickým příkladem je třeba obchod s kradenými auty.

Novela upravuje také zkušební dobu při podmíněném propuštění lidí z vězení. Za přečin může soud uložit až tříletou zkušební dobu, a když je podmínečně propuštěn pachatel zločinu, může zkušební doba trvat jeden rok, ale i sedm let.

Jan Herget Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme