Češi patří k největším uživatelům marihuany a extáze v Evropě

Češi patří k největším uživatelům marihuany v Evropě, za poslední rok si ji dopřál každý pátý Čech ve věku 15 až 34 let. Čeští studenti pak evropské statistiky zcela vedou, tuto drogu jich užilo přes 40 procent. Vyplývá to z výroční zprávy Evropského monitorovacího centra pro drogy a drogovou závislost, která byla dnes zveřejněna v Lisabonu. Velmi rozšířená je mezi Čechy také extáze, se kterou má zkušenost pět procent dospělých. Problémem je i pervitin, který se z Česka šíří do Německa a Rakouska.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Odhalení velkopěstírny marihuany v Církvici na Kutnohorsku (8) | Foto: Policie ČR

Čeští uživatelé marihuany evropské žebříčky tradičně vedou.

V rámci kategorie dospělých, kdy tuto drogu během života okusilo 22,8 procenta lidí, je Česká republika lehce pod unijním průměrem (23,3 procenta).

Ve skupině mladí dospělí ve věku 15 až 34 let je ale Česko takřka na dvojnásobku průměru Evropské unie. Před ČR se v poslední jmenované kategorii umístila jen Francie, její náskok je půl procentního bodu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Vysoká zkušenost českých studentů s marihuanou je způsobena dostupností drogy, říká vedoucí Národního monitorovacího střediska pro drogy a závislosti V. Mravčík

Z francouzských studentů (15 až 16 let) má s marihuanou zkušenosti 39 procent z nich, což je tři procentní body za jejich českými protějšky. Žádná jiná unijní země nevykazuje takové rozšíření konopí mezi studenty.

Nejvíce se k těmto hodnotám přiblížilo Španělsko, kde marihuanu užil takřka každý třetí student. Ze zemí EU mají nejmenší zkušenosti s marihuanou studenti ve Švédsku, zkusila ji čtyři procenta z nich.

Marihuana patří v Evropě k nejrozšířenější droze, alespoň jednou ji vyzkoušelo 75,1 milionu dospělých Evropanů. Před dvěma lety statistiky udávaly číslo o dva miliony vyšší.

Její popularita mezi mladými lidmi nově vzrůstá v severských zemích a také v Bulharsku, naopak v tradičních baštách, jako jsou Británie, Španělsko a Německo, v posledních letech výrazně poklesla.

Ze zakázaných drog vede v Evropě kokain

Celkem nějakou nelegální drogu ve svém životě vyzkoušela téměř čtvrtina dospělých Evropanů, což odpovídá 80 milionům dospělých lidí.

Ze zakázaných stimulantů je v Evropě nejrozšířenější kokain, který alespoň jednou vyzkoušelo 14,9 milionu dospělých.

„Mnoho uživatelů kokainu tuto drogu užívá rekreačně, nejčastěji o víkendech a svátcích či dovolených,“ uvádí zpráva.

Kokain, ilustrační foto | Foto: licence Creative Commons Attribution 3.0 Unported Laura K.

„Údaje z analýzy odpadních vod provedené v rámci studie v řadě evropských měst z roku 2014 potvrzují rozdíly v užívání s ohledem na den v týdnu.“

Největší stopy po kokainu našli odborníci ze vzorků odebraných o víkendu, což potvrzuje teorii rekreační aplikace.

V rámci užívání kokainu v EU je Česko výrazně pod průměrem, za poslední rok tuto drogu v kategorii mladí dospělí užilo 0,3 procenta Čechů, unijní průměr je přitom 1,9 procenta.

Češi si oblíbili extázi a pervitin

Opačná je ale situace s extází. Mladí Češi jsou s jejím užíváním na vrcholu statistik, v posledním roce si ji aplikovala tři procenta z nich. Unijní průměr je 1,4 procenta. Stejné hodnoty v kategorii mladých dospělých vykazuje Británie a také Nizozemsko.

Tabletky extáze. Ilustrační foto | Foto: Policie ČR Americký protidrogový úřad DEA

Vedle extáze má Česko problémy také s pervitinem (metamfetamin). Zatímco v Evropě byl vždy rozšířenější amfetamin, v Česku to byl z historických důvodů pervitin, který se v zemi nelegálně vyrábí od 70. let. Statistiky z roku 2013 uváděly problémové užívání této drogy u 0,48 procenta dospělých Čechů.

V poslední době se zejména kvůli nízké ceně pervitin rozšiřuje z Česka do Německa a Rakouska. Nově se podle zprávy pervitin objevuje i v Řecku či na Kypru a také v Lotyšsku a v Norsku.

Šíří se hepatitida C, nakažených HIV je méně

S nitrožilním užíváním drog souvisí i šíření infekcí, jako je žloutenka typu C. Některé země, především Řecko a pobaltské republiky, se potýkají s vyššími počty narkomanů nakažených virem HIV. Dostupné údaje z roku 2013 ale ukazují, že šíření nákazy se oproti předchozím letům zastavilo a klesá.

Česko výrazné potíže s HIV mezi narkomany nemá, svou roli na tom podle všeho má i program výměny injekčních stříkaček. Rozdáno jich v Česku bylo takřka 6,2 milionu, více jich v Evropě rozdělila jen Británie, její statistiky vycházejí ale ze starších dat z let 2013 a 2012.

Zachycené drogy v Evropě a v Česku - údaje za rok 2013 | Foto: ČTK

Zabavený pervitin | Foto: Polizeiinspektion Fahndung, Waidhaus

ČTK, Český rozhlas Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme