Češi pijí méně piva, až pětinu chmele zemědělci nesklidí

Čeští chmelaři letos hlásí velmi dobrou úrodu, spokojeni ale rozhodně nejsou. Hrozí, že až pětinu úrody budou muset nechat na chmelnicích. Kvůli klesající poptávce od pivovarů se jim už nevyplatí část chmelu sklízet.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Profesor univerzity v Tokiu Přemysl Máčel je rád, že má točené české pivo na dosah | Foto: Jan Kaliba

„Čeští pivovarníci vyrobili za poslední tři roky o dvacet procent méně piva. Naopak úroda je už čtvrtý rok po sobě velmi nadprůměrná,“ vysvětluje jednatel Chmelařského institutu Jiří Kořen.

Přehrát

00:00 / 00:00

Českému chmelu se v posledních letech daří, ale poptávka klesá, vysvětloval na Radiožurnálu jednatel Chmelařského institutu Jiří Kořen

Po letech rostoucí spotřeby piva a tedy i poptávce po chmelu se trend obrátil. Spotřeba piva ve světě stagnuje, v Česku dokonce mírně klesá. Řešením tedy není ani vývoz „zeleného zlata“, jehož cena na světových trzích už klesla pod výrobní náklady.

Dalším důvodem stížností chmelařů je i to, že Češi stále více kupují levná a většinou méně kvalitní piva ze zahraničí. Loni se do země dovezlo asi milion hektolitrů, tedy pět procent celkové spotřeby.

„Chmelaři dnes nechávají úrodu na chmelnicích, protože náklady na sklizeň by jim už nikdo nezaplatil,“ uvádí Jiří Kořen a očekává, že špatná situace bude pokračovat i příští rok.

Martin Křížek, Mirko Kašpar Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme