Češi pijí méně tvrdého alkoholu. Střídmost nemusí trvat dlouho

Češi kvůli loňské aféře s metanolem omezili pití tvrdého alkoholu. Jeho spotřeba klesla podle prvních odhadů až o 20 procent. Řada lidí má prostě z pití lihovin pořád strach. Je otázkou, zda obava časem nezmizí.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

přípitek

přípitek | Foto: Martin Dorazín | Zdroj: Český rozhlas

„Samozřejmě že se bojím a tvrdý alkohol si v hospodách nedávám.“ Jana prý dřív chodila na panáka pravidelně. Ale poté, co loni na otravu metanolem zemřelo 40 lidí, se tvrdého alkoholu bojí.

Její slova potvrzuje i výčepní v jedné z hospod na okraji Prahy: „Není to moc, ale pijí méně.“

Přehrát

00:00 / 00:00

O tom, jak se matanolová aféra podepsala na konzumaci tvrdého alkoholu mluvil Ondřej Houska

Hlavní otázkou teď je, jestli Čechům nižší spotřeba tvrdého alkoholu vydrží. Jak Radiožurnálu řekla viceprezidentka Mezinárodního centra alkoholových politik Marjana Martinicová, není divu, že někteří Češi mají strach.

„V Africe nebo v Asii mají s pančovaným alkoholem velké problémy. Ale aby aféra s takovými následky vypukla v zemi uprostřed Evropské unie, to je něco nevídaného“, říká Martinicová.

Strach versus důvěra

Propad ve spotřebě lihovin ale podle ní nebude trvat dlouho: „Lidé, kteří pít chtějí, budou pít dál.“

Dá se tedy čekat, že Češi za pár měsíců uvěří, že kontroly fungují a v tvrdém alkoholu už metanol není. Koneckonců, třeba mladík jménem Mirek nemá strach už teď.

Metanolová aféra vypukla v září loňského roku. Dosud zemřelo po požití nebezpečného alkoholu podle ministerstva zdravotnictví 42 lidí. V kauze policie stíhá po celé republice přibližně 70 osob.

„Nebojím se vůbec. Když jdu do klubu, tak rozhodně, dávám si.“

Panáka by si v Česku ostatně klidně dala i Marjana Martinicová.

„Asi bych si ho nekoupila na ulici nebo někde na tržišti. Ale v normálním obchodě určitě ano,“ říká Martinicová.

Z takového postoje může mít radost státní pokladna. Snížená spotřeba lihovin pro ni totiž znamená výrazně nižší příjmy.

Hygienici včera oznámili, že bezplatné kontroly odhalily nebezpečný metanol či propanol v každé osmé lihovině. Na konci roku prošly testováním tisíce vzorků z domácích zásob v reakci na sérii otrav.

Testy tvrdého alkoholu, který lidé přinesli hygienikům, neprošlo dvanáct procent vzorků.

Ondřej Houska, Silvie Třeslínová, Milan Kopp Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme