Češi podceňují jedovatý azbest, nejohroženější jsou školy

Případ dvou českobudějovických základních škol, které hygienici uzavřeli kvůli nadlimitním hodnotám zdraví škodlivých azbestových vláken, se může opakovat kdekoli v Česku. Dosud totiž nikdo nezmapoval, kde všude se nebezpečné látky vyskytují a Češi toto riziko podle odborníků velmi podceňují.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Začátek školního roku 2011

Začátek školního roku 2011 | Foto: Filip Jandourek

Azbest se dříve využíval hlavně ve stavebnictví. „V tehdejším Československu jsme naštěstí neměli azbestu tolik, jako v zemích západní Evropy. Školy jsou u nás bohužel nejzasaženější v tom, že používají prosklené pláště, jako mají v Českých Budějovicích,“ uvádí odborník Petr Balvín ze společnosti Omnipure.

Přehrát

00:00 / 00:00

Hostem Ranního interview Radiožurnálu byl odborník Petr Balvín ze společnosti Omnipure

Často jde o mateřské školy nebo pavilony škol, které byly postaveny v době výstavby sídlišť. Tam se používaly deskové materiály s obsahem azbestu.

Podle Petra Balvína by bylo prospěšné zmapovat skutečnou situaci. „Nedodržují se tu důsledně zákony, které tu jsou. Od roku 2006 je součástí stavebního zákona vyhláška 499, která nařizuje projektantům, aby v případě přípravy rekonstrukce provedli stavebně-technický průzkum s ohledem na výskyt azbestu.“

ČTĚTE TAKÉ: Dvě budějovické školy zamořil azbest, tisíc žáků má volno

„Dost silně se to bagatelizuje, takže potom se v projektech objeví nějaká formulace typu ‚azbest jsme neviděli‘ a tím to končí. Pak tam někdo vstoupí na základě takového projektu a neví, že tam azbest není a může do něj zasáhnout tak, jak by se stávat nemělo,“ varuje Balvín.

O přítomnost azbestu v budovách se podle něj zajímají převážně jen zahraniční kupci. A často se velmi diví, že český majitel o nebezpečí azbestu nic neví.

„V některých zemích západní Evropy bývá zvykem, že při převodu nemovitosti bývá součástí smlouvy i klauzule o existenci či neexistenci azbestu,“ upřesňuje odborník.

Rodiče s dětmi čekají před základní školou na sídlišti Máj v Českých Budějovicích, která byla uzavřena kvůli vysokým koncentracím azbestu | Foto: ČTK

Češi prý mívají sklon azbest a jeho účinky bagatelizovat. „Mluvíme o látce, která není vidět, cítit, nikdo o ní vlastně neví. Když někdo pracuje s azbestem a není žalobce, který na něj ukáže prstem, tak málokdo zjistí, že něco takového udělal, ale on může ušetřit nemalé částky,“ dodává Petr Balvín z firmy Omnipure.

Stavební firmy se podle něj často snaží například přesvědčit majitele objektu, ať na přítomnost azbestu raději nebere ohled, protože pak by se mu rekonstrukce výrazně prodražila.

Kromě dvou českobudějovických škol potrápil azbest v poslední době i dvě školy v Praze 8. Základní školy Hovorčovická a Na Šutce musely být počátkem školního roku uzavřeny poté, co kvůli neodborným stavebním pracím při zateplování zamořil azbest uvolněný ze starých panelů celou budovu.

Nikola Bojčev, Mirko Kašpar Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme