Češi podle farmaceutů podceňují účinky léků za volantem

Pozor na léky za volantem, varují farmaceuti před dovolenými. Na dnešní Den lékáren proto Česká lékárnická komora připravila speciální kampaň. Chce řidiče varovat před vlivem řady medikamentů, užívaných třeba na bolest nebo vysoký krevní tlak, na pozornost a psychiku.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

lékárna, zimní sortiment | Foto: Eva Odstrčilová

„Vydáme speciální letáček Pozor na léky za volantem! Lékárníci, kteří s námi budou v rámci toho pilotního projektu spolupracovat, tak budou krabičky léků, které právě spadají do toho režimu, že můžou velmi významně utlumit pozornost při řízení motorového vozidla, označovat speciálními samolepkami,“ přiblížil náplň kampaně prezident lékárnické komory Lubomír Chudoba.

Látky, které ovlivňují pozornost či mohou být jiným způsobem při řízení automobilu nebezpečné, se vyskytují v lécích předepisovaných na recept i ve volně prodejných přípravcích.

"Pacienti často o nežádoucích účincích léčiv nemají úplné informace," říká vedoucí Ústavní lékárny IKEM Michal Hojný.

Přehrát

00:00 / 00:00

O akci Pozor na léky za volantem informoval na Rádiu Česko vedoucí Ústavní lékárny IKEM Michal Hojný

Při kontrole užívaného léku by si měli lidé dávat pozor především na několik skupin léčiv. Jednou z nich jsou benzodiazepiny, které se používají pro zklidnění a při stresových situacích.

Nebezpečné jsou opiáty, které se nejčastěji používají proti bolesti například u onkologických pacientů. Riziko mohou představovat i léky určené na léčbu arytmií, ovlivňují totiž zrakové vnímání a může hrozit třeba rozmazané vidění.

"A trochu jiným typem rizika jsou pro motoristy třeba některé kapky proti kašli, které obsahují alkohol," doplňuje výčet Michal Hojný.

Dříve bývaly léky označovány

Dříve býval na krabičkách léků trojúhelníček s vykřičníkem, který přímo signalizoval, že přípravek může ovlivnit pozornost. Na to se snaží navázat i dnešní akce.

"Pacientům budeme příslušné léky polepovat výstražnou samolepkou se symbolikou automobilu, vykřičníku a červeného trojúhelníku," vysvětluje Michal Hojný.

K samolepce lékárníci přidají i potřebné informace, které pacientům pomohou se v problematice zorientovat a případně si upravit svůj režim, aby riziko bylo co nejmenší.

Zuzana Filípková, Lenka Jansová, mta, Kateřina Kozmová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme