Blesková zpráva

Moravou se prohnalo tornádo

Češi podle Hospodářských novin rekordně utrácejí

Hospodářské noviny se zabývají takzvaným spotřebitelským boomem v Česku, který podle některých ekonomů zatím neskončí. Právo oslovilo experta, který spočítal, kolik budou stát bezpečnostní opatření při návštěvě amerického prezidenta George Bushe v Praze. Mladá fronta Dnes informuje o tom, že pošta u daňových složenek cenově zvýhodňuje stát. Tenisový boss Ivo Kaderka se vrací na ministerstvo školství, zjistily Lidové noviny.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

domácí tisk | Foto: Marián Vojtek

Konzumní revoluce - tak označují ekonomové současný nárůst maloobchodních tržeb. Hospodářské noviny se zamýšlejí nad tím, proč lidé letos utrácejí nejvíc za posledních deset let. Analytici připomínají, že spotřebitelský boom asi hned neskončí. Vše hraje dalšímu utrácení peněz do karet.

Ekonomika je v zenitu, nezaměstnanost naopak na historickém minimu. Firmám se daří vyvážet, zisky tahounů jako ČEZ nebo Škoda Auto stoupají. Mzdy už proto přesáhly v průměru dvacet tisíc korun. Příjemné pro klienty bank jsou i zatím velmi nízké úroky.

Zadlužení domácností proto sice už přesáhlo půl bilionu korun, ročně roste skoro o třetinu - ale pořád ještě není nebezpečné. Občané také dávají zřetelně najevo, že domácí ekonomice věří, konstatují Hospodářské noviny.

Až na deset milionů korun se mohou vyšplhat náklady na bezpečnostní opatření, která se chystají v souvislosti s návštěvou amerického prezidenta George Bushe v Česku. Odhadl to bezpečnostní expert, oslovený deníkem Právo. O bezpečnost nejmocnějšího muže planety se ale budou - kromě českých specialistů - starat i jejich američtí kolegové. Už Česko požádali o povolení provozu svých zbraní.

Lidové noviny k tomu dodávají, že už nyní se přemýšlí, kde manželský pár Bushových začátkem června jednu noc přespí. Podle policejních zdrojů se jako nejpravděpodobnější jeví rezidence amerického velvyslance v Praze-Bubenči. Není ale také vyloučeno, že Bushovi zvolí některý z pražských hotelů.

O definitivním řešení se ale bude do poslední chvíle spekulovat. Informace o pohybu prezidenta jsou přísně střeženy. Není výjimkou, že se po městě pohybují dvě identické kolony a není jasné, ve které jede Bush. Tato taktika má zmást případné útočníky.

Projekt bývalého ministra financí Bohuslava Sobotky - daňové složenky - budí i za vlády ODS vášně. Mladá fronta Dnes cituje z prohlášení Českého telekomunikačního úřadu, který tvrdí, že Česká pošta zvýhodňuje při placení touto složenkou stát před jinými zákazníky - stát má nižší cenu než lidé třeba na přepážce. Pošta s tím ale nesouhlasí - prý jde o množstevní slevy.

Méně totiž platí ministerstvo financí za daňové složenky s částkou nad pět tisíc, za které pošta běžně účtuje 30 korun. Takový postup není podle úřadu v souladu se zákonem o poštovních službách. Ten totiž zakazuje neodůvodněné zvýhodňování jednoho zákazníka před jinými.

Úřadu se také nelíbí, že loni dostal státní podnik Česká pošta tuto zakázku bez výběrového řízení. Ministr Sobotka totiž spěchal, aby výhodnější placení daní stihl ještě před volbami. Stejně jako placení daní v hotovosti přímo na pokladnách dvou set finančních úřadů, je i zvláštní daňová složenka zdarma.

Od letošního roku získala složenkovou zakázku na tři roky opět Česká pošta, tentokrát ve výběrovém řízení. Služba ale stojí ročně stát, a tím i všechny, kdo platí daně, skoro padesát milionů korun, podotýká Mladá fronta Dnes.

Tenisový boss a podnikatel Ivo Kaderka se vrací na ministerstvo školství jako poradce náměstka pro sport. Před necelým měsícem přitom z funkce náměstka odešel kvůli podezření ze střetu zájmů. Podle Lidových novin ministerstvo tvrdí, že nejde o placenou pozici.

Předsedu Českého tenisového svazu Kaderku obvinila před nedávnem televize Nova, že přislíbil státní dotaci Českému střeleckému svazu, pokud mu funkcionáři přenechají střelnici v Praze 9. Ministryně školství Dana Kuchtová si nechala tehdy vypracovat analýzu - ta střet zájmů nepotvrdila. Kaderka ale později sám z funkce náměstka odstoupil.

Lenka Rákosová, Marián Vojtek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme