Češi porážejí méně prasat. Pravidla pro zabijačky se možná zmírní, výslužku dostanou i sousedé
Sezona zabijačkových hodů je v plném proudu. Na vepřové speciality lákají zákazníky restaurace, řeznictví i farmářské trhy. Přesto ale počet poražených prasat v Česku klesá. Loni jich podle odhadu ministerstva zemědělství bylo zhruba 100 000, tedy asi o deset tisíc kusů méně než o rok dříve. Ministerstvo nyní plánuje změnit pravidla pro domácí zabijačky.
Zatímco dnes si z domácí zabijačky může jitrnici nebo tlačenku odnést jen rodina hospodáře, od podzimu by si pro výslužku mohli přijít i sousedé.
O zabijačkové speciality je přitom obrovský zájem. „Celkem se toho prodá asi 100 kilo denně. Nejvíce se prodávají jitrnice a kroupový jelita. Zákazníci si to vyloženě žádají,“ líčí řezník Jiří Jelínek z řeznictví a zároveň i bistra na pražských Vinohradech s tím, že prodavači se téměř nezastaví. Zákazníci tu mají na výběr až ze sedmi druhů tlačenek.
Češi porážejí méně prasat. Pravidla pro zabijačky se možná zmírní, výslužku dostanou i sousedé. Podrobnosti zjišťovala Zuzana Švejdová
Jitrnice, prejt nebo také zabijačkový guláš zařazují do menu i restaurace. Výjimkou ale nejsou ani zabijačkové slavnosti nebo hody. Platí tu ale přísná pravidla.
Jelikož jsou veřejné porážky v Česku zakázané, je možné zabijačkové slavnosti pořádat jen v případě, že prase prošlo jatkami a kontrolou veterinářů.
„Když to ze zabijačky prodávám občanům, kteří se akce účastní, tak jestliže to uvádím do oběhu - byť z toho budu dělat guláš, tlačenku nebo jitrnice - by to mělo být veterinárně prohlédnuto. Prohlídka zajištuje, že to prase pochází z chovu, který je registrován, a že tam rozhodně nejsou obsažené nějaká antibiotika,“ popisuje postup ústřední ředitel Státní veterinární správy Zbyněk Semerád.
Pravidla pro zabijačky se nejspíš zmírní. Výslužku mohou nově dostat sousedé i známí
Číst článek
Pokud úřady zjistí porušení pravidel, hrozí lidem pokuta až do výše deseti tisíc korun. To by se ale už brzy mohlo změnit.
„Potom, co by začala platit novela veterinárního zákona, by se maso z domácí zabíjačky mohlo kromě jiného dávat i osobám blízkým. V ideálním případě by mohla začít platit už letos na podzim,“ upřesňuje mluvčí ministerstva zemědělství Markéta Ježková. Mezi osoby blízké patří nejen příbuzní, ale třeba i sousedé.
Hostem Ranního interview bude na Radiožurnálu v 8.50 řezník a chovatel prasat z Příbramska Josef Branžovský.