Češi poslali humanitárním organizacím už miliony korun

Humanitárním a charitativním organizacím v České republice se už podařilo vybrat několik miliónů korun, které mají pomoci obyvatelům Haiti. Na místo už také odjeli humanitární pracovníci, kteří se zapojí do záchranných prací.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Američtí vojáci vykládají humanitární pomoc pro Haiti

Američtí vojáci vykládají humanitární pomoc pro Haiti | Foto: AFP

Organizace Člověk v tísni do dnešního dopoledne vybrala formou dárcovských esemesek a sbírkového účtu asi šest miliónů korun. Včera předala prvních sto tisíc euro své partnerské organizaci, která je členem Aliance 2015. Ta už na Haiti začala s distribucí jídla, vody, matrací, ale třeba také igelitů na přístřešky nebo kanystrů.

Ředitel organizace Šimon Pánek uvedl, že dnes také na místo odletěla jejich koordinátorka Markéta Kutilová: "Aby monitorovala situaci a pracovala v týmu s Aliancí 2015 a byla tam jistou zárukou použití českých peněz."

Podle Pánka bude ale značná část vybraných peněz směřovat na obnovu základní infrastruktury, zdravotnictví a školství až se země dostane z nejhoršího. "Nemůžeme lidi nechat po skončení fáze okamžité pomoci uprostřed ruin a ve zhroucené zemi. Značná část prostředků směřuje na obnovu." Člověk v tísni navíc bude podporovat jednotlivé lidi, aby se mohli po katastrofě zase postavit na vlastní nohy.

Dalších 5,5 milionu korun vybrala ADRA a Arcidiecézní charita

Přes dva a půl miliónu se sešlo na kontě Arcidiecézní charity Olomouc už v pátek. Sbírka samozřejmě stále pokračuje. Teď se tu připravují dva pracovníci, kteří by měli na Haiti odletět v úterý. "Měli by se zapojit do záchranných prací a humanitárních aktivit. Zároveň nám budou schopni předávat konkrétnější a jasnější informace o tom, co je na Haiti potřeba," vysvětlil koordinátor sbírky Marek Navrátil.

Na účtu české pobočky humanitární organizace ADRA byly k dnešnímu poledni skoro tři milióny korun. Peníze mají sloužit k nákupu základních potřeb pro postižené obyvatele. Organizace už včera dopravila na Haiti devět nákladních vozů s vodou, potravinami a zdravotními potřebami. Spolu s nimi přijel i tým humanitárních pracovníků a zdravotníků.

"Vyslala je tam ADRA Karibik, která má Haiti na starosti a která bude spolupracovat i s haitskou pobočkou ADRY, která tam fungovala už před zemětřesením," dodala pracovnice humanitární organizace Anna Voňavková.

Čísla sbírkových účtů:
Lékaři bez hranic: 2101050700/2700, V.S. 111
Člověk v tísni: 40954095/0300, bez V.S.
Charita: 35-1868350237/0100, V.S. 99999
ADRA: 40284028/0300, V.S. 391
Český červený kříž: 222826/5500, bez V.S.

Zuzana Ptáčková, Lenka Rafaelová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme