Češi poslali na pomoc Asii půl milionu textových zpráv

Češi dokazují, že jsou nejen národ solidární, ale také mobilní. Na pomoc katastrofou postiženým oblastem jihovýchodní Asii prozatím poslali více než půl milionu dárcovských textových zpráv. Obětem zemětřesení tak svými mobilními telefony přispěli částkou téměř 14 milionů korun. Celkově se na kontech veřejných sbírek shromáždilo téměř 40 milionů korun.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mobilní telefon Nokia | Foto: Jan Rosenauer

Podle Nadace ADRA, která si SMS sbírku na pomoc Asii zaregistrovala, přichází každou vteřinu jedna textová zpráva. Během jedné hodiny tak na kontě přibude přibližně 100.000 korun. Z každé dárcovské zprávy zaslané z mobilního telefonu dostanou postižené oblasti 27 korun.

Při zaslání dárcovské SMS dárce nejdříve odešle zprávu zpoplatněnou běžným tarifem mobilního operátora, tedy za cenu v rozmezí zhruba od jedné do tří korun. Pak mu příchozí zpráva oznámí, že bylo z jeho účtu odečteno 35 korun a 70 haléřů, tedy 30 korun plus 19 procent DPH.

O tři koruny se dělí zřizovatel služby Fórum dárců, Asociace provozovatelů mobilních sítí a servisní firma ATS. Daň ve výši 5,70 korun inkasuje stát. Podle neoficiálních informací nyní vedou zúčastněné strany jednání s ministerstvem financí, aby buď u pomoci nutnost platit DPH zrušilo, nebo alespoň vybranou částku zaslalo ve formě pomoci do Asie.

Zemětřesení a následné ničivé přílivové vlny v jihovýchodní Asii podle posledních bilancí připravily o život kolem 150.000 lidí. V oblasti trávila dovolenou tisícovka českých turistů. Na seznamu českých občanů, kteří se neozvali svým blízkým, je stále 33 jmen. Zatím je potvrzeno úmrtí jedné Češky.

Dárcovská zpráva ve tvaru DMS ASIE se může stále posílat na univerzální číslo 87777.

Naděžda Hávová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme