Češi propuštění z řeckého vězení jsou na cestě domů. Přiletí před polednem

Dva Češi zadržení v Řecku kvůli údajné špionáži se po více než čtyřech měsících vracejí domů. Do letadla v Aténách nastoupili po osmé hodině ranní, na pražském letišti by měli přistát hodinu před polednem. Z vazby se dostali na kauci.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Demonstrace na podporu dvou českých vývojářů počítačových her, které Řecko obvinilo ze špionáže | Foto: Filip Jandourek

Zvláštní zpravodaj Českého rozhlasu Ondřej Bouda se s nimi setkal už v Aténách. Oba muži si užívají pobyt venku mimo zdi věznice. Jsou si však vědomi, že kaucí soud nekončí. Obvinění ze špionáže čelí i nadále.

„Ta fyzická stránka věci, na tu se nedá stěžovat, na to si člověk zvykne. Ale s tou psychikou, s tím neustálým vědomím se člověk nějak vypořádává celou dobu,“ říká Martin Pezlar. Tomu mimo jiné vadilo, že musel být neustále ve střehu před ostatními spoluvězni.

„Hodně pomáhalo, že jsme na to byli dva. Takže jsme si mohli aspoň říct takové věci, jako ‚to je ale hulvát‘, to člověku alespoň elementárně uleví.“ Ivan Buchta teď vzájemný vztah hodnotí jako jedno velmi intenzivní manželství.

Přehrát

00:00 / 00:00

Dvojici Čechů doprovází na cestě domů zpravodaj ČRo Ondřej Bouda

Na první momenty na svobodě asi už v životě nezapomenou. „Neuvěřitelné. Po těch čtyřech měsících vánek čerstvého vzduchu zvenku a spousta barev. Já jsem si to strašně užil, prvních deset minut jsem byl u vytržení,“ znějí slova úlevy.

Při popisování prvních dojmů svobody v sobě ani jeden nezapře grafika: „Mně to připadlo, že to ani není realita. Šlo to ráz na ráz a najednou se před námi otevírala ta brána, to bylo jako ve filmu, jako bych to sledoval někde na plátně.“

Oba se teď těší především domů za rodinami. Ale chybí jim i mnohem obyčejnější věci. Jako například soukromí nebo řízení auta.

„Já se třeba strašně těším i do práce. To, že člověk bude moct se vrátit ke svému normálním životu, třeba i tím, že si ten život bude i víc užívat. Teď jsme poznali ten stav, kdy to vůbec nešlo,“ říká Ivan Buchta, který podle všeho stihne narození své druhé dcery, v což už ani nedoufal.

Případ ještě není u konce

Všechna jejich přání se jim teď alespoň na čas splní. Jenže propuštěním na kauci soud nekončí. A za špionáž, ze které jsou obvinění, hrozí v Řecku 5 až 20 let vězení. Stále tedy existuje možnost, že se budou muset do vězení vrátit. A i když Martin s Ivanem věří, že se prokáže jejich nevina, tak neustále myslí i na tu horší možnost.

„Celou dobu, celé čtyři měsíce jsem nepřestal na tohle myslet. Teď jsme se dostali ven, ale přesně víme, že to takhle může skončit,“ uvědomuje si Martin.

A nemyslí při tom jen na sebe. „Člověk potom v tomhle hodně řeší rodinu, co to udělá s ní. Já mám jednu dceru, druhá se má co nevidět narodit. Tak si kladu otázku, k jakým lidem se vrátím, co se z nich stane, co z nich bude beze mě,“ přemýšlí Ivan.

Přesto ani jeden na Řecko nezanevřel. „Já to shrnu, že Řecko – proč ne, ale nechte všechnu elektroniku doma,“ uzavírá Martin.

A s úsměvem dodávají, že si z dovolené odvážejí spoustu zajímavých historek a zážitků.

Ondřej Bouda, kko, Alina Holušová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme