Češi ročně vyhodí předepsané léky za devět miliard korun

Čtvrtinu léků vydaných na recept pacienti nikdy nepoužijí. Říká to Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL). Zdravotnictví prý tak přichází o devět miliard korun ročně. Další náklady ve výši několik set milionů korun s tím mají podle lékového ústavu kraje, a to na likvidaci nepoužitých léků.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Léky

Léky | Foto: Fotobanka stock.xchng

Snad v každé rodině je krabice léků, ve které je všechno možné, od běžných medikamentů na bolest až po léky, které jsou jen na recept, třeba na vysoký krevní tlak nebo cholesterol. Lékaři také často předepisují velké balení a říkají, aby si pacienti zbytek schovali na příště. A příště už jsou léky prošlé. Když se všechno spočítá dohromady, jsou to prý léčiva za devět miliard korun ročně.

Podle ředitele Státního ústavu pro kontrolu léčiv Martina Beneše není možné lidem zazlívat, že doma shromažďují léky. Řešení se podle něj jmenuje elektronický recept.

Přehrát

00:00 / 00:00

Redaktorka Lenka Jansová mluví o tom, jak lidé vyhazují léky na předpis v Odpoledním Radiožurnálu.mp3

„Systémové opatření znamená: umožněme lékařům získat informaci o tom, že pacient má doma zásobu léků předepsanou jiným lékařem, respektive že užívá léky v dávce, která je výrazně nižší, než jaké zásoby jsou lékaři na recept pacientům vytvářeny,“ uvedl Martin Beneš.

Elektronický recept už teď existuje. Zatím jsou v systému jenom desítky lékařů a lékárníků. Velké nemocnice se na to teď připravují. Zlomit by se to mělo už v prosinci, kdy tam vstoupí pojišťovny. Všechno bude pro pacienta fungovat jako doteď, včetně vytištěného papírového receptu. Jen lékař bude mít přehled o tom, jestli si nemocný předepsaný lék vyzvedl a kolik ho má doma. Málokterý pacient by totiž přiznal, kdyby si dělal zásoby.

Na každé krabičce je napsané, aby lidé nepoužité léky vrátili do lékárny. Lékárníci tvrdí, že to pacienti dělají. Tam ale nejde o to, že by se šetřily peníze. Vrácené prášky se samozřejmě likvidují, ale ekologicky. Podle prezidenta České lékárnické komory Stanislava Havlíčka je to ale nutné, protože je velmi riskantní vyhodit léky do koše.

„Nejenom zátěž pro životní prostředí, ale i zátěž eventuálně pro osoby, které by s tím přišly do styku, ať už se k vyhozenému léčivu dostaly jakýmkoliv způsobem. Následky můžou být samozřejmě obrovské,“ upozornil Stanislav Havlíček.

Hanka Shánělová, Lenka Jansová, Eva Presová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme