Češi s roztroušenou sklerózou zdolali Kilimandžáro

Česko si může připsat další prvenství. Pět Čechů s roztroušenou sklerózou v rámci expedice Kilimanjaro 2010 zdolalo vrchol nejvyšší hory Afriky. Jedná se o první expedici skupiny pacientů s roztroušenou sklerózou na světě, která úspěšně zdolala tuto horu. Celkem sedmnáct účastníků expedice přiletělo včera večer na pražské letiště.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kilimandžáro | Foto: licence Creative Commons Attribution 2.0, Paul Shaffner

Česko si může připsat další prvenství. Pět Čechů s roztroušenou sklerózou v rámci expedice Kilimanjaro 2010 zdolalo vrchol nejvyšší hory Afriky. Jedná se o první expedici skupiny pacientů s touto nemocí na světě, která úspěšně horu zdolala. Celkem sedmnáct účastníků expedice přiletělo včera večer na pražské letiště.

Přehrát

00:00 / 00:00

Na přivítání cestovatelské výpravy se jela podívat i Michaela Vetešková

„Překonali jste sami sebe a byli jste tam za nás za všechny lidi s roztroušenou sklerózou,“ říká prezident Unie pro podporu lidí s roztroušenou sklerózou Karel Hrkal. Sám je na vozíku a vpodvečer 30. října čekal na pět stejně nemocných kamarádů na letišti Ruzyně. „Ukázali, že i s touto chorobou se dají překonávat cíle,“ dodává.

Na expedici odjelo 15. října sedmnáct lidí, Kilimandžáro zdolalo třináct z nich. Podle Karla Hrkala to je jeden z nejúspěšnějších skupinových výstupů.

Radka Kersnerová, která je autorka nápadu expedice, jako pacientka s roztroušenou sklerózou dosáhla výšky 5231 metrů. „Je to už rok a půl, co jsem se dozvěděla, že nevidomý horolezec Honza Říha zdolal Kilimandžáro. Řekla jsem si, že bychom mohli upozornit na naši nemoc a dodali naději ostatním, kteří třeba nemohou ani vstát z postele.“

Sama musela putování vzdát v 5200 metrech. „Zároveň to bylo nejhezčí, protože jsem nad sebou viděla lucerničky ostatních. Říkala jsem si, že tam snad dojdou oni,“ přiznává.

Vrcholu Kilimandžára dosáhly tři ženy, které trpí roztroušenou sklerózou, Daniela Bláhová musela skončit asi osm set metrů od vrcholku, a to proto, že je na vozíku. Tak daleko se ale dostala za pomoci najatých nosičů, kteří ji pomáhali vyjít nahoru. „Bez nich by to nešlo, je to obtížný, prudký terén,“ vysvětluje cestovatelka.

„Nápadem jsem byla nadšená. Přípravy byly dost náročné, nejenom co se týče fyzičky, ale i všechno okolo, shánění peněz, zařizování. Jen v tuhle chvíli jsme si možná říkala, jestli to stojí za to,“ směje se.

Dostat se až na vrchol Kilimandžára chtějí i jiní lidé s roztroušenou sklerózou. Svou výpravu už potvrdila skupina amerických a kanadských pacientů. Na horu se chtějí vydat v červnu příštího roku.

Michaela Vetešková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme