Češi se na webu dozvědí, kdy jim politici v televizi lžou

Česká veřejnost se dočká obdoby úspěšného slovenského serveru Demagog, který bude i v Česku kontrolovat, jestli politici v televizi nelžou. Založili ho studenti a spuštěný pro veřejnost bude již zítra.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Natáčení pořadu Otázky Václava Moravce

Natáčení pořadu Otázky Václava Moravce | Foto: Tomáš Adamec

Studenti se prozatím zaměřili pouze na pořad České televize Otázky Václava Moravce. Z debaty vybírají faktické výroky politiků, které pak pak zpracovávají analytici. Ti k nim potom přiřadí kategorie pravda, nepravda nebo neověřitelná či zavádějící informace.

Prediktivní nebo normativní výroky, typu naše vláda je nejlepší, ale tým hodnotit nebude. Nedají se totiž věrohodně ověřit. V komentářích na serveru navíc budou uvedené i zdroje, ze kterých analytici vycházeli. Veřejnost tak bude mít možnost zpětně kontrolovat i samotný tým.

Přehrát

00:00 / 00:00

Koordinátorka českého serveru Demagog.cz Tereza Skládanková a socioložka Markéta Sedláčková ze Sociologického ústavu v Praze ve Světě o desáté

Informací, které nejde ověřit je prý zhruba 20 procent. Autoři projektu pak také tvrdí, že do hodnocení se nepromítnou osobní sympatie studentů k jednotlivým politickým stranám nebo politikům. A to díky tomu, že existuje několika stupňová kontrola ověřovaní výroků, zároveň autoři spoléhají na to, že se v týmu nesejdou lidé, kteří budou stejně politicky orientovaní.

Podle spoluzakladatele serveru Matěje Hrušky tento fakt ale nikdo předem nekontroluje. „Nemůžeme vyloučit, že tam budou sedět všichni ti, co nevolí nikoho, nebo ti, co všichni volí ať už kohokoli. Vyloučit se nedá nikdy nic,“ poznamenal Hruška.

Slabinou projektu, kterou autoři sami přiznávají, je pak to, že Demagog ověřuje pouze výroky těch politiků, kteří dostanou do pořadu Otázky Václava Moravce pozvání.

Přehrát

00:00 / 00:00

Redaktorka Martina Spěváčková v Odpoledním Radiožurnálu

„Myslíme si, že je to zajímavý projekt, který může divákům politických debat více přiblížit například samotná témata a přinést zvýšení kritického vnímání výroků politiků,“ vysvětlila koordinátorka projektu Tereza Skládanková, studentka mezinárodních vztahů a evropských studií na fakultě sociálních studií Masarykovy univerzity.

Stránky www.demagog.cz budou spuštěny ve středu 7. března. „Od zítřka si tam lidé mohou najít ověřené výroky za únor z Otázek Václava Moravce a nadále budeme každý týden publikovat analyzovanou debatu,“ nastínila Skládanková.

Studentský server by podle socioložky Markéty Sedláčkové ze Sociologického ústavu v Praze mohl mít naději na úspěch: „Každý občan by rád věděl, kdy mu politik lže a kdy mluví pravdu. Na druhé straně asi nemůžeme čekat, že všichni hned po pořadu poběží na www stránky a budou se dívat na informace, které jsou i dost sofistikovaně vyhodnocovány.“

Projekt Demagog zacílí na české politiky. Inspirace přišla ze Slovenska

Číst článek

Přesto ale očekává, že na server by mohli chodit především lidé s vyšším vzděláním. „Tohoto serveru by se ale měli chopit i politologové, publicisté nebo sami politici, kteří by se mohli zasloužit o rozšíření těchto informací,“ poznamenala Sedláčková.

V týmu webových stránek demagog.cz pracuje 12 lidí. Studenti na projektu pracují jako dobrovolníci. Materiální náklady ovšem podporuje agentura Evropské komise Mládež v akci a Nadace Open Society Fund.

Projekt se ze Slovenska do Česka dostal jednoduchou a přirozenou cestou. „Naši kolegové ze Slovenska studují na Masarykově univerzitě a jsou našimi spolužáky, takže bylo přirozené, že jsme koncept přejali,“ upřesnila studentka.

Spoluzakladatel projektu Ondřej Luter tvrdí, že politici si začali dávat větší pozor na to,co v debatách říkají, a se serverem spolupracují i některá slovenská média. Čeští politici tento typ kontroly vesměs vítají. Obávají se akorát toho, aby byly informace posuzovány skutečně odborně. Někdy se podle nich totiž stává, že dva politici mají ke stejnému tématu rozdílné podklady.

Martina Mašková, Martina Spěváčková, ak Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme