Češi se pojišťují do zahraničí, v EU stačí modrá kartička

Češi jsou ukáznění cestovatelé, aspoň pokud jde o zdravotní pojištění v zahraničí. Centrum mezistátních úhrad i právníci se shodují, že málokdy to dojde tak daleko, že za péči musí platit pacient vysoké částky. České zdravotní pojišťovny přitom proplácejí na 80 tisíc ročně za lékařská ošetření svých klientů v zahraničí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ondřej Dostál, právník z Platformy zdravotních pojištěnců | Foto: Alžběta Švarcová

V zemích Evropské unie by měla k akutnímu ošetření stačit známá modrá kartička – Evropský průkaz zdravotního pojištění.

„Na jakoukoli péči, která je nutná a neodkladná, se vztahuje domácí krytí, které máme u své zdravotní pojišťovny. A tam se prokazuje pouze kartičkou s hvězdičkami, která má i funkcionalitu evropského průkazu zdravotního pojištění. S tím, že určité příplatky s tím mohou být spojené, ale základ péče by měl být vždycky hrazen,“ vysvětluje právník Ondřej Dostál z Platformy zdravotních pojištěnců.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ředitel Centra mezistátních úhrad Ladislav Švec uvádí, kdy nefunguje modrá kartička

Podle ředitele Centra mezistátních úhrad Ladislava Švece se ale často řeší spory kvůli tomu, že si ji pacienti zapomněli doma:

„Potom dodatečně tuto situaci řešíme a v naprosté většině případů jsme schopni ji vyřešit tak, aby celá procedura proběhla předpokládaným způsobem, tedy aby si to pokud možno vyřídila místní pojišťovna s naší pojišťovnou mezi sebou a náš člověk aby případně doplácel pouze spoluúčast předepsanou pro místní pojištěnce.“

Na některé turisty může přesto po návratu čekat faktura na desítky nebo stovky tisíc korun za lékařské ošetření na dovolené v zahraničí. Švec ale upozorňuje, že modrá kartička by nestačila například na úhradu leteckého transportu zraněného sportovce v rakouských Alpách:

„Pokud by šlo o letní sezónu a letecký převoz z alpského svahu, tedy šlo by o službu, která není krytá místním systémem zdravotního pojištění, nemohla by být zaplacena prostřednictvím evropského průkazu zdravotního pojištění.“

Odborníci také varují, že modrou kartičku rozhodně není možné uplatnit u soukromých lékařů, u kterých platí všechno i místní.

Lenka Jansová, Lucie Maňourová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme