Češi se přestávají bát infekce HIV. Chodí méně na testy

Za prvních deset měsíců letošního roku přibylo v Česku 127 nových pacientů s virem HIV. Podle odborníků je to méně, než se čekalo. Informovali o tom v souvislosti se zítřejším Světovým dnem boje proti AIDS.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

AIDS si stále vybírá svoji daň... | Foto: Fotobanka stock.xchng

Čechů, kteří se nechají testovat na AIDS, ale ubývá. Džamila Stehlíková ze Státního zdravotního ústavu říká, že se lidé přestávají bát, protože výsledky léčení jsou čím dál lepší:

„Obávám se, že jakmile se lidé dozvědí, že efektivní léčba snižuje virovou nálož a snižuje riziko nákazy, tak budou znovu zapomínat na používání kondomů. Zejména se to týká HIV pozitivních osob a HIV pozitivních gayů.“

Před pěti lety vyšetřili za rok skoro 17 tisíc pacientů na jejich vlastní žádost. Letos do konce října jich nebylo ani 9 tisíc. I to může být důvod, proč letos nově odhalených případů HIV infekce v Česku ubývá. Potvrdil to vedoucí Národní referenční laboratoře pro AIDS Státního zdravotního ústavu Vratislav Němeček.

„Jsou určité skupiny, ve kterých se méně testuje. Jednoznačně je to vidět u skupiny na vlastní žádost. Ať už v anonymní, ale zejména ve skupině, kde je to pod jménem. Pokles je významný a dlouhodobý. Nedá se říct, že by vysvětlil pokles v jednom roce, ale určitě se na něm také nějakým způsobem podílí,“ řekl Němeček.

Počet vyšetření na AIDS v Česku ve vývoji od roku 1993

Lenka Jansová, ak Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme