Češi se při výběru lékaře častěji řídí doporučením známých než odborníků

Česká lékařská komora chce pacientům pomoci s výběrem lékaře. Průzkumy totiž ukazují, že Češi si své doktory vybírají dost chaoticky podle doporučení známých, různých funkcí v nemocnici nebo dokonce podle vystupování v médiích.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vyšetření. Ilustrační foto.

Vyšetření. Ilustrační foto. | Foto: Tomáš Adamec

Lékaře někdy můžeme vybírat, i když bychom neměli, podle prázdné čekárny, a někdo dokonce podle toho, jestli je v čekárně plazmová televize. Někdo má svého doktora takříkajíc odjakživa a neřeší to.

„Co se týče mé osoby, tak už mám lékařku od svých 18 let, ale co se týče dítěte, tak jsem se hodně vyptávala. Když jsem porodila, tak jsem si nechala doporučit, protože jsem se stěhovala na místo, kde jsem vůbec nikoho neměla, pak jsem se zase stěhovala jinam a tam jsem si vzala dětskou doktorku své kamarádky. Jednak měla volno a kamarádka ji jenom chválila,“ vypráví paní Helena.

Přehrát

00:00 / 00:00

Čím by se lidé měli řídit při výběru lékaře, zjišťovala Lenka Jansová

Podle pacientských anket je typickým případem - když sháníme lékaře, nejčastěji zafunguje doporučení známých.

Viceprezident České lékařské komory Zdeněk Mrozek ale dodává, že by nás mělo zajímat také doporučení ostatních odborníků.

„Většinou se snažím navštěvovat lékaře, kterého mi doporučí kolegové, protože většinou lékaři ví o tom, kdo je dobrý a ke komu raději nechodit. Lidé by měli navštěvovat především lékaře, kteří jsou plně erudovaní v daném oboru, kteří mají určité zkušenosti a kteří mají samozřejmě určitou dobrou pověst,“ radí Mrozek.

Přehrát

00:00 / 00:00

Hostem Ranního Interview byl prezident Svazu zdravotních pojišťoven Jaromír Gajdáček

Pacienti mohou k výběru lékaře využít i svou pojišťovnu.

„Každá pojišťovna má na svých webových stránkách nebo na jednatelstvích nebo na pobočkách k dispozici seznamy svých smluvních partnerů, a na žádost klienta se mohou s ním poradit, zda je to vhodný lékař, zda je k dispozici, jaké má ordinační doby a podobně,“ popsal v Ranním Interview prezident Svazu zdravotních pojišťoven Jaromír Gajdáček.

„Provozujeme bezplatnou linku, na kterou když pacient zavolá a má nějaké problémy s dostupností zdravotní péče, lékaři ho nechtějí ošetřit nebo třeba po něm chtějí peníze tam, kde chtít peníze nemají, tak se jim snažíme radit a případně i doporučit jiné řešení než toho lékaře, kde jsou,“ doplňuje další možnost právník Platformy zdravotních pojištěnců Ondřej Dostál.

Pacientům chybí důležité informace

Podle Davida Marxe, odborníka na kvalitu ve zdravotnictví, pacienti v Česku stále nemají pro výběr lékaře dost informací.

Přehrát

00:00 / 00:00

V poledních Ozvěnách dne mluvil k tématu Ondřej Dostál, právník Platformy zdravotních pojištěnců

„Nejenom ve Spojených státech, ale i v západní Evropě se dočtou potenciální pacienti na webech nemocnic a jiných zdravotnických zařízení například to, jakou zkušenost konkrétní lékař s danými výkony má, případně i to, jakou má míru komplikací. To jsou všechno informace, které pacientovi hodně pomohou,“ říká Marx.

Česká lékařská komora momentálně upravuje veřejný seznam lékařů na svých webových stránkách a po prázdninách by podle Mrozka měl být rozšířen právě o podobné informace.

A oficiální doporučení ministerstva? Hlavně si ověřte, jestli má lékař smlouvu s vaší pojišťovnou, jestli ho nemáte moc daleko a jestli vám vyhovuje jeho ordinační doba.

Lenka Jansová, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme