Češi se připravují na topnou sezónu. Převážná část domácností využívá plyn

Topná sezona naplno začala, letos s týdenním zpožděním. Palivové dřevo už je podle prodejců na řadě míst vyprodané. Větší zájem hlásí také obchodníci s hnědým uhlím – v některých regionech vzrostly prodeje i dvojnásobně. Nejoblíbenější je ale stále vytápění plynem.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Topení - regulace teploty

Topení - regulace teploty | Foto: Ladislav Bába

Více než 300 tisíc českých domácností topí přes zimu dřevem. Přestože v loňském roce zdražilo, stále patří mezi nejlevnější formy vytápění.

Jenže kdo nechá nákup palivového dříví na poslední chvíli, bude si muset připlatit. S blížící se zimou se ztenčují zásoby, a tím roste cena.

„V tuto chvíli jsme asi z 90 procent vyprodaní. Suché dřevo nemá takřka nikdo. Momentálně ceny v sezoně stoupají. Nejlevnější je měkké dříví, listnaté a jehličnaté dříví. Nejdražší je buk, případně habr,“ vysvětluje prodejce Tomáš Broukal.

Přehrát

00:00 / 00:00

V Česku začala topná sezona. Jaké jsou ceny paliva, zjišťovala redaktorka Zuzana Švejdová

Za takzvaný prostorový metr měkkého dřeva teď zákazníci zaplatí kolem 1100 korun. U tvrdého dřeva je cena vyšší zhruba o pětistovku.

Levnější způsob vytápění představuje hnědé uhlí, za metrák lidé zaplatí průměrně 300 korun. V Polsku je navíc až dvakrát levnější, čehož využívají zejména obyvatelé příhraničních oblastí.

V menších kotlech ale hnědé uhlí hůř hoří. „Má daleko menší výhřevnost, takže se sice zdá, že cena je velice příznivá, ale kdo má nějak nastavené kotle, jde po kvalitě, ne po množství,“ potvrzuje prodejce uhlí Zbyněk Keřka.

Nejdražší je stále elektřina

Obliba hnědého uhlí v Česku oproti loňskému roku vzrostla, topí tak víc než 350 tisíc domácností. Z ekologického hlediska je ovšem nejlepší investicí elektřina. K získání tepla ji využívá zhruba osm procent domácností.

Zároveň je to ale nejdražší způsob vytápění, přestože se její cena letos snížila zhruba o 10 procent a podle odhadů analytiků by měla v příštím roce ještě klesnout.

„Do konce tohoto roku budou odběratelé platit ve srovnání s loňskem sníženou cenu a řekl bych, že tato výhoda bude pokračovat i pro rok 2015. Očekávám, že by mohlo dojít k dalšímu zlevnění v řádu jednotek procent,“ říká analytik poradenské společnosti ENA Jiří Gavor.

Podzemní zásobník plynu Háje u Příbrami | Foto: Reuters

Roční účet za topení elektřinou v rodinném domku by tak mohl být i o 4000 nižší. Češi přesto suverénně nejvíc topí plynem, využívá ho necelých 1,5 milionu domácností.

Mezi lidmi teď panují obavy ze snížení dodávek zemního plynu ze strany Ruska. Podle Jiřího Gavora je ale strach zbytečný:

Přehrát

00:00 / 00:00

V Česku začíná topná sezóna. O srovnání cen energií mluvil na Radiožurnálu Jan Schindler ze společnosti TZB Info

„S plynem jsou pochopitelně spjaty obavy, co se týče bezpečnosti zásobení. Ale i v případě totálního zastavení plynu z Ruska by domácnosti toto přes topnou sezonu rozhodně neměly pocítit.“

Podle plynárenského svazu má Česká republika zásobníky plné. V případě krizové situace by měly vystačit až na čtyři měsíce spotřeby.

Při rozhodování o způsobu vytápění záleží také na tom, jak velký byt nebo dům chceme vytápět.

„Záleží to případ od případu. Obecně je poměr asi pět korun za kilowatthodinu z elektřiny a 1,7 koruny za plyn. U malých bytů, kde není velká energetická spotřeba, se vzhledem k investičním nákladům a nákladům na údržbu vyplatí topit elektřinou. Ovšem u rodinných domků, kde je velká spotřeba, je rozhodně lepší topit plynem,“ vysvětluje Jan Schindler ze společnosti TZB Info.

Jan Beneš, Zuzana Švejdová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme