Češi se učí třídit biologický odpad. Některé obce čelí problémům

Česká inspekce životního prostředí už řešila pět stížností, že obce špatně likvidují biologický odpad. Recyklaci bioodpadu musí všechny obce a města povinně zajišťovat od začátku dubna do konce října. Vedle kontejnerů na sklo, papír, plasty, textil nebo elekroniku tak v ulicích přibyly hnědé popelnice.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zkušební provoz auta na svoz bioodpadu v Praze

Zkušební provoz auta na svoz bioodpadu v Praze | Foto: extranet.praha-mesto.cz

Do speciálních nádob patří například slupky od brambor, uvadlé květiny, posekaná tráva nebo větve. Ministerstvo životního prostředí tak chce vyhovět evropskému nařízení a snížit množství zeleného odpadu, který zbytečně končí na skládkách.

Přehrát

00:00 / 00:00

Česká inspekce životního prostředí zkontrolovala už pět obcí kvůli podezření, že špatně likvidují biologický odpad

Letos poprvé musely všechny obce bez výjimky k 1. dubnu zajistit, aby lidé mohli bioodpad třídit. Problém s tím měly třeba některé obce na Kolínsku.

Ve skromném rozpočtu totiž zatím nenašly peníze na nákup speciálních popelnic. „Takže si provizorně pronajaly nádoby od svozových společností a v příštích letech si nádoby pořídí s pomocí dotace,“ říká místopředseda Svazu měst a obcí Pavel Drahovzal.

Žádosti o dotace na třídění biologického odpadu začne ministerstvo životního prostřední přijímat od poloviny srpna.

„Další výzvy budou vyhlašovány od 14. srpna. V novém programovém období je právě pro třídění odpadu a způsoby třídění vyčleněno šest miliard korun,“ potvrzuje mluvčí resortu Petra Roubíčková.

Barevné rozlišení kontejnerů na tříděný odpad / recyklace | Foto: Michal Jindra

Česká inspekce životního prostředí už řešila za čtvrt roku platnosti nařízení pět případů, kdy si občané stěžovali, že obce třídí bioodpad špatně, nebo ho netřídí vůbec.

„Porušení právních předpisů jsme zjistili v jednom případě. Podatel si stěžoval na skutečnost, že obec, konkrétně tedy v Jihočeském kraji, nezajistila možnost třídění využitelných složek komunálního odpadu. V tuto chvíli probíhá správní řízení a vzhledem k tomu nelze říci více informací,“ upřesnila mluvčí Radka Burketová.

Nižší poplatky za odpad?

Například na sídlištích ale hnědé popelnice hned tak nebudou. Praxe ukazuje, že lidé v anonymní zástavbě hází do nádob na bioodpad i běžný komunální odpad. Popelnici pak musí služby stejně vyvést na skládku.

„Tam to v tuto chvíli lze skutečně vyřešit tím, že lidé mohou svůj odpad odnést do sběrných dvorů. Případně jim tam obec může dávat velkoobjemové kontejnery. Je pravda, že biologicky rozložitelného odpadu vzniká více v zástavbách rodinných domů,“ upozorňuje ředitel České asociace odpadového hospodářství Petr Havelka.

Ministerstvo životního prostředí slibuje, že díky třídění bioodpadu ušetří sami občané na poplatcích za odpad. „Ta jeho černá popelnice nemusí být tak často vyvážena na skládku,“ vysvětluje mluvčí resortu Petra Roubíčková.

Podle Drahovzala ale záleží na tom, za jakou cenu dokáže obec bioodpad zlikvidovat: „Ceny na kompostárně se pohybují od 100 až 150 korun do třeba 400 až 500 korun za jednu tunu.“

Až praxe tedy prověří, jestli obce nakonec dokážou díky třídění bioodpadu ušetřit, a tím zlevnit občanům poplatky za odpad.

Kompostováním nebo tříděním bioodpadu ušetříte místo v popelnici na směsný odpad | Foto: Pavel Halla

Iveta Záleská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme